Dziś 1 maja – przed 1990 rokiem „międzynarodowe święto klasy robotniczej” jedno z najważniejszych świąt państwowych w minionym systemie. Jego stałym elementem był swoista świecka „procesja” – pochód pierwszomajowy maszerujący ulicami całego kraju, także i w naszym mieście.
1 maja 1890 roku, po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. W II połowie XIX w. wraz ze wzrostem uprzemysłowienia, pogarszała się sytuacja robotników. Warunki pracy były ciężkie, często po kilkanaście godzin na dobę, przy niskich zarobkach. Wpływało to na wzrost niepokojów społecznych, zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Wśród pracowników chicagowskich fabryk widoczne były nastroje antykapitalistyczne, wzmagane przez agitatorów dążących do poprawy warunków, a przede wszystkim wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy.
Na zdjęciu MHZK (główne pod tytułem) widzimy 1 maja 1975 r. w Kamieniu Pomorskim – pochód idący ul. Adama Mickiewicza (fot. nieznany, dar Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim).
Na zamieszczonym powyżej zdjęciu z początku lat 50. XX w. (podarowanym Muzeum przez Panią Danutę Banuch) nieznany fotograf uwiecznił pracowników kamieńskiego Urzędu Pocztowego przed pochodem.
1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów. W PRL został uznany za święto państwowe. Jak podkreśla historyk Piotr Osęka, uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: poczynając od Warszawy, gdzie na trybunie ustawiało się całe kierownictwo partyjno-rządowe, aż po wsie i małe miasteczka. Przebieg uroczystości był starannie reżyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych Biura Politycznego komitety partyjne w całym kraju przygotowywały scenariusze pochodów.
1 maja 1978 r. w Kamieniu Pomorskim (fot. Jerzy Lewandowski, Archiwum Fotograficzne MHZK).
W latach 80. niezależne od władz pochody i manifestacje organizowała w tym dniu solidarnościowa opozycja. Były one siłą rozbijane przez milicję, w latach 1982-84 niejednokrotnie przekształcały się w starcia z ZOMO. Uczestnicy demonstracji byli zatrzymywani i stawiani przed kolegium ds. wykroczeń.
13 komentarzy
Anna W. mówi:
maj 3, 2023
o godzinie 8:39
Wszyscy byli szczupli bo sie ruszali. A teraz jezdza samochodami. . A dawniej tylko piechota. I bylo zdrowo. Ale UE zadba, zeby to wrocilo.
Anonim mówi:
maj 4, 2023
o godzinie 11:31
Całe szczęście a i tak za długo samochody będą na rynku aut używanych. Nie każdy powinien posiadać samochód. Tak mówi rozsądek i tak było przez dziesięciolecia na całym świecie. Cena paliwa przez ostatni rok poszła mocno w górę, ale ja nie zauważyłem mniejszego ruchu czy więcej miejsc parkingowych. Ale myślę, że ceny paliwa, ubezpieczeń, serwisów, przeglądów i wszystkiego co związane z pojazdami mocno wzrośnie i sytuacja sama się po 10, 20 czy 30 latach wyreguluje.
Anonim mówi:
maj 2, 2023
o godzinie 18:02
Zwolennicy zbawcy Jarosława nawet dzisiaj sączą jad…Pewnie zaraz po mszy do komputera żeby opłucnej WOŚP i Tuska. A swoją drogą patrząc na zdjęcie mieszkańców Kamienia z 1978 roku wszyscy szczupli. Zero otyłych
.
Anonim mówi:
maj 2, 2023
o godzinie 19:28
Czy kiedyś tyle ludzi co dzisiaj miało cukrzycę?
Anonim mówi:
maj 2, 2023
o godzinie 14:38
Dzień 1-Maja w Polsce nadal jest -Świętem ludzi pracy- i jeżeli ktoś tak to odczuwa
to niech je nadal świętuje na swój sposób i nie przeszkadzajmy.
Tylko że teraz pod te Święto podczepiają się wszelkie ruchy feministyczne i LGTB.
aaaaaa mówi:
maj 5, 2023
o godzinie 14:12
Taaa..pod swieto 1-go Maja sie podszywaja… Oj jakis ty inteligentny! I co to jest LGTB?
Anonim mówi:
maj 2, 2023
o godzinie 13:38
Kto ich rozpozna? A większość i tak już pewnie nie żyje.
On mówi:
maj 2, 2023
o godzinie 10:32
A teraz komuchy dzięki PO i oczywiście rudemu kolaborantowi są w Parlamencie Europejskim
Anonim mówi:
maj 2, 2023
o godzinie 10:12
Szkoda ze nie ma więcej fotek
Anonim mówi:
maj 2, 2023
o godzinie 6:37
To były dla Polski wspaniałe czasy, po prostu chciało się żyć
Anonim mówi:
maj 2, 2023
o godzinie 15:51
Zwłaszcza czerwonym pająkom. Jeśli byłeś nie z opcji „uwielbiającej” władzę, to miałeś mocno pod górkę. I tym samym już wiemy z której strony lustra byłeś, skoro było to „wspaniałe czasy”.
Anonim mówi:
maj 1, 2023
o godzinie 23:26
Dobrowolnie pod przymusem. Coś, jak dzisiaj WOŚP
Anonim mówi:
maj 1, 2023
o godzinie 21:45
I tak to PZPR zagarnął to święto dla siebie na prawie 60 lat.