Kolejne niesamowite znalezisko, podczas prowadzonych na ulicy Wilków Morskich prac archeologicznych! Członkowie Stowarzyszenia im. Św. Korduli, przeczesujący teren przy dawnym kamieńskim browarze natrafili na na średniowieczną (XIII-XV wiek) muszlę św. Jakuba z Santiago de Compostella! Jest to drugie tego typu odkrycie na Pomorzu Zachodnim, wcześniej na podobny okaz natrafiono podczas wykopalisk w Kołobrzegu. Z terenu kraju znanych jest jedynie 8 takich eksponatów.
Zabytek został odkryty przez Adriana Jacuniaka na głębokości ok. 60 cm od obecnego poziomu ulicy. Prawdopodobnie umieszczony był pierwotnie w metalowej skrzynce, która niestety uległa zniszczeniu. Muszla ma kształt wydłużonego wachlarza z charakterystycznymi rowkami zbiegającymi się u nasady – mają one symbolizować drogi, które ze wszystkich stron zmierzają w kierunku Composteli w Hiszpanii.
Muszla o wymiarach 12 cm na 12 cm, ma na powierzchni widoczne 3 intencjonalnie wykonane otwory. Służyły one do przeciągania przez nie rzemienia, który pierwotnie mocowany był do kapelusza, płaszcza lub sakiewki pielgrzyma powracającego z Santiago de Composteli, gdzie wg przekazów historycznych znajduje się grób św. Jakuba Apostoła Większego.
Muszle te były w średniowieczu dowodem na odbycie pielgrzymki. Były również rodzajem pamiątki religijnej, jak również ochrony magicznej (amuletu), a nawet relikwii dla osoby jej posiadającej. Muszla była też w późnym średniowieczu i renesansie symbolem kobiecości, płodności i zmysłowości jak na obrazie Sandra Botticelliego pt. Narodziny Wenus (wł. Nascita di Venere), na który malarz przedstawił wynurzającą się z wody Wenus stojącą na muszli przypominającej te z Santiago de Composteli.
Muszla była przede wszystkim dowodem na odbycie pielgrzymki. Stanowiła również dla pątnika dużą wartość duchową i nie rzadko po jego śmierci wkładana była do grobu zmarłego.
Na pielgrzymki do Santiago de Composteli z naszej części Europy w średniowieczu było stać nielicznych, przede wszystko rycerzy i możnowładców. Taka podróż trwała wiele miesięcy. Były one również niebezpieczne, dlatego też należało mieć ze sobą list żelazny z parafii, ostemplowany pieczęcią biskupa.
Z terenu kraju znanych jest jedynie 8 takich eksponatów. Wśród nich muszla odkryta podczas badań archeologicznych na cmentarzysku na Ostrowie Lednickim koło Gniezna, Starym Mieście w Elblągu, Kołobrzegu, we Wrocławiu odkryta na Nowym Targu, Lublinie, Raciborzu i Cieszynie.
Szlaki w zasadzie przestały istnieć na początku XVI wieku wraz z wprowadzeniem reformacji i późniejszym okresem wojny 30 – letniej. Reaktywowano je dopiero w 1987 roku, jako pierwszy szlak kulturowy prowadzący do Santiago de Composteli. W 2017 roku utworzono Pomorską Drogę św. Jakuba, która prowadzi od Kretyngii na Litwie aż po Rostok w Niemczech. Szlak przechodzi również przez Kamień Pomorski. Muszla odkryta w Kamieniu Pomorskim, ze względu na liczne pęknięcia poddana zostanie konserwacji i po niej zostanie wyeksponowana w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
– Czy muszla odkryta w naszym mieście mogła należeć do pielgrzyma z Kamienia? Tego niestety nie wiemy. Oczywiście istnieje takie prawdopodobieństwo. Jednak okoliczności odkrycia muszli nie ułatwiają nam tego zadania. Być może były pamiątką przechowywaną z pokolenia na pokolenie, a może kolekcjonerską atrakcją. Pozostają nam jedynie domysły. Niestety nie znamy z przekazów historycznych żadnej informacji o odbytej w średniowieczu pielgrzymce przez mieszkańca miasta, które to na pewno miały miejsce – mówi dyrektor MHZK Grzegorz Kurka.
27 komentarzy
Krystyna Velkova mówi:
cze 14, 2023
o godzinie 9:02
Czasy zlodowacenie przy linii lądolodu warcisnskuego był wpływ Atlantyku. Znalazłam taka nad rzeką Liepe Dackelberg…teren polodowcowy była odciśniętą w Rudzie darniowej która jest z tego czasu.
Anonim mówi:
mar 5, 2023
o godzinie 14:29
Boże marcinku jaki ty jesteś prymitywny
Obserwator mówi:
mar 3, 2023
o godzinie 16:03
Fanatyków i dziś nie brakuje . Na co komu muszla i te wędrówki które nic nie dają do świętych obrazów ? Czy tego uczyl Jezus ?
Taka prawda Hrabia mówi:
mar 2, 2023
o godzinie 19:08
Myślę to mało powiedziane. To mogło być każdego. Takie muszle miałem jak byłem mały sam nazbierałem. Może być odkrycie jak i kogoś z lat 80tych 90tych to żadne odkrycie czy dowody ze to akurat to jest.ja bym się nie sugerował tym że to nie wiadomo jakie znalezisko… Ale cuz…?
mysle mówi:
mar 2, 2023
o godzinie 10:38
czyli budowę należy wstrzymać i wezwać archeologów?
Anonim mówi:
mar 2, 2023
o godzinie 12:55
Nie trzeba.
Admin mówi:
mar 2, 2023
o godzinie 7:55
Niektórzy ludzie na tym portalu nie powinni się w ogóle wypowiadać nie mają swojej pasji zainteresowania ani Kultury Czyżby waszą pasją było kogoś obsmarować i zmieszać z błotem wstydźcie się
Marek mówi:
mar 2, 2023
o godzinie 6:30
Czytałem komentarze -przeważnie piszą je nieuki wychowane przez Internet .
Mati mówi:
mar 2, 2023
o godzinie 6:12
Fajne znalezisko oby tak dalej . A tymi pętakami co siedzą w domu i tylko głupoty potrafią pisać nie ma co się przejmować. Dobra robota🫡
Do prowincji mówi:
mar 2, 2023
o godzinie 5:58
Kupiłeś za 5zl chiński plastyk
Anonim mówi:
mar 2, 2023
o godzinie 22:28
W
Bjkmm mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 20:44
No i gitarą ….. By się przydała
Z prowincji mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 20:21
Kupiłem taką muszlę w sklepie z chinszczyzną, za 5 zł ale w lepszym stanie niż ta na zdjęciu….
Wujek mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 19:39
Najlepiej siedzieć w chałupie na dupie i pisać smętne komentarze
Anonim mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 19:21
Tak Osa z przewierconymi otworami. Zrobione przez irlandzkie ryby płetwo-srakie
Anonim mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 17:22
Jak zwykle pier… nie
Roman Mazurek mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 16:37
Przegrzebek zwyczajny, przegrzebek wielki. Muszla małża.
Grażyna mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 16:27
Gratulacje, niesamowita pasja i jeszcze bardziej niesamowite znalezisko. Nie ma co przejmować się tumanami, którzy nawet nie wiedzą na co Pan trafił. Szacunek dla Pana i Pana Stowarzyszenia robicie coś wspaniałego dla naszego regionu. Pozdrawiam i czekam na następne cuda z Waszych rąk.
Anonim mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 13:58
A w Kamieniu jak zawsze hejt. Siedzicie w tych swoich norach, pełni kompleksów. Nic nie zrobicie od siebie tylko potraficie ujadać. Żal mi was nieudacznicy.
O2S mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 12:19
Ciekawe jaką ma wartość wymierną? Może spieniężyć i chociaż na parę dachówek na Katedrę by starczyło. Obawiam się, że Katedra niedługo będzie podobna do Browaru.
Piotrrrrr mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 11:17
Zwykła muszla z PRL
Moja babcia miała takie 2 jako popielnicznki
Mieszkanka kamienia mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 10:36
Już zaczną się kąśliwe komentarze
Anonim mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 9:06
w kamieniu jest tego pelno na drzewach latarniach wiec oco takie hallo
Anonim mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 16:50
8 sztuk w kraju, czegoś nie rozumiesz?
Anonim mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 7:59
A może po prostu leżała w gruzie?
osa mówi:
mar 1, 2023
o godzinie 19:04
…takich muszli miliony ton w ziemi irlandzkiej okolice co.KILDARE
Anonim mówi:
mar 3, 2023
o godzinie 11:33
Pamiętam takie muszle z lat 50- Na Ziemiach Zachodnich było ich sporo. Niemcy używali je jako popielniczki, ale… nie miały otworów. Myślę,że to jest znalezisko godne gratulacji