Projekt ustawy liberalizujący tzw. ustawę odległościową poprzez modyfikację zasady 10H – minimalnej odległości turbin wiatrowych i m.in. zabudowań może trafić do Sejmu w I kwartale 2022 r. – wynika z odpowiedzi ministerstwa klimatu i środowiska na interpelację poselską.
Projekt przewiduje utrzymanie wprowadzonej w 2016 r. generalnej zasady 10H, czyli zakazu budowy wiatraków w odległości od zabudowań mniejszej niż 10-krotność ich wysokości. Miejscowy plan zagospodarowania będzie mógł zezwolić na mniejszą odległość od budynku, ale nie mniej niż 500 m.
Dodatkowo nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie planu. Obowiązek sporządzenia planu będzie jednak dotyczył obszaru prognozowanego oddziaływania turbiny. Prognoza oddziaływań będzie obowiązkowo uzgadniania z RDOŚ. Zniknąć ma zasada 10H w stosunku do form ochrony przyrody. W przypadku, gdy turbina wiatrowa już istnieje, gminy będą mogły zezwalać na budowę budynków mieszkalnych w jej strefie oddziaływania, pod warunkiem spełnienia minimalnej odległości 500 m lub większej, wynikającej z przyjętych stref ochronnych w MPZP.
– Obecnie, zgodnie z zasadami procesu legislacyjnego, jakim podlegają rządowe projekty ustaw, należy spodziewać się skierowania projektu ustawy pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Organem prowadzącym i odpowiedzialnym w tej sprawie jest Minister Rozwoju i Technologii. Po przyjęciu projektu ustawy przez Radę Ministrów, należy oczekiwać wniesienia jej pod obrady Sejmu, co może nastąpić w I kwartale 2022 r. – napisał Zyska.
6 komentarzy
Anonim mówi:
sty 25, 2022
o godzinie 19:36
Ale zdjęcie pięknie!❤
DLA DOBRA POLAKÓW mówi:
sty 23, 2022
o godzinie 13:47
Logika PISu!! kilka lat temu, Pis dla dobra Polaków (zawsze tak twierdzą) wprowadził ustawę, na mocy której zwiększono odległość budowania wiatraków od zabudowań mieszkalnych. Teraz – dla dobra Polaków!! będą radzić o zmniejszeniu tych odległości.
Anonim mówi:
sty 23, 2022
o godzinie 12:00
Sprzedaż samochodu a składka zdrowotna w 2022 r. – skąd zmiany?
Pomysłodawcy Polskiego Ładu z założenia chcą, aby więcej pieniędzy zostawało w kieszeniach podatników. Wiadomo jednak, że takie podejście wiąże się z kosztami, które muszą pokryć zamożniejsi obywatele lub przedsiębiorcy. Za jeden z obszarów poszukiwania wpływów do budżetu uznano sprzedaż samochodów, a składka zdrowotna w 2022 r. spełni funkcję obciążenia fiskalnego gwarantującego załatanie dziur budżetowych. https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/sprzedaz-samochodu-a-skladka-zdrowotna-w-2022-r-jakie-zmiany/p1ltvn9
staly forumowicz mówi:
sty 23, 2022
o godzinie 14:36
Skad taki wywod , ze koszty pokryja,,zamozniejsi obywatele lub przedsiebiorcy”? Na jakiej podstawie mieli by, to zrobic?
g mówi:
sty 23, 2022
o godzinie 11:56
Pozdro dla Jarszewa. Szkoda, że kilka osób sprzedało za parę srebrników całą miejscowość.
Anonim mówi:
sty 23, 2022
o godzinie 11:49
Niech oni się już niczym nie zajmują… Jeszcze wyjdzie tak że te wiatraki będziemy mieć na dachach i przez pół mieszkania będzie ten słup co podtrzymuje ten wiatrak.. nawet się nie zdziwię …