Trzy dni temu nad Bałtykiem utonęli ojciec z synem. Przyczyną tego utonięcia był prąd wsteczny, który wypychał syna na otwarte morze, a ojciec postanowił go ratować. Niestety właśnie nieznajomość zjawiska prądu wstecznego powoduje wiele utonięć. Walka z silnymi prądem, podobnie jak z wirem jest prawie niemożliwa.
Co należy więc zrobić by nie doszło do tragedii? Po pierwsze patrzeć na sygnały ostrzegawcze, które są bardzo zwodnicze. Każdy rodzic widząc miejsce w którym pienią się fale zabroni dziecku się tam kąpać. Pozwoli natomiast by dziecko, które idzie do wody kąpało się tam, gdzie białych grzyw nie ma.
To błąd!
Brak fal w takim miejscu to znak, że właśnie tam jest prąd wstępujący! Co więc robić jak już nas taki prąd porwie? Nie z nim nie walczyć bo takie prądy osiągają nawet do 5 m/s a to więcej niż najszybsi pływacy.
Absolutnie nie wolno płynąć w kierunku plaży!
Należy płynąć równolegle do brzegu KONIECZNIE W TYM SAMYM KIERUNKU CO WIATR (o ile wiatr wieje równolegle, lub prawie równolegle do plaży). W momencie w którym wypłyniemy poza prąd który wynosił nas w kierunku otwartego morza PŁYNIEMY NAJKRÓTSZĄ DROGĄ DO BRZEGU. Drugą opcją jest unoszenie się na wodzie, gdyż takie prądy „zawracają” – ale to opcja dla tych na materacach lub dobrze pływających.
I pamiętajcie!
Ludzi nie topi woda tylko panika. KAŻDY CZŁOWIEK JEST W STANIE UNOSIĆ SIĘ NA WODZIE NIE WYKONUJĄC ŻADNYCH RUCHÓW. Jeśli nie jesteście pewni za siebie pływajcie WYŁĄCZNIE na kąpieliskach strzeżonych. Zawsze warto mieć ze sobą przywiązaną do pasa bojkę ratunkową lub pustą, 2,5 litrową butelkę po napoju lub wodzie. Będzie stanowiła asekurację i da możliwość odpoczynku, lub doczekania się na pomoc ratowników.
źródło:
Bezpieczne Katowice
10 komentarzy
Richelle mówi:
sie 24, 2021
o godzinie 3:47
Right here is the right web site for anyone who wants to understand this topic.
You understand so much its almost hard to argue with
you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that’s been written about for many years.
Excellent stuff, just excellent!
my webpage; Kim
Anonim mówi:
sie 1, 2021
o godzinie 19:59
Durna stonka turystów niech zacznie myśleć!
Anonim mówi:
sie 1, 2021
o godzinie 9:10
A mi się wydaje że wszystko zależy od stopnia nachylenia brzegu im bardziej stromo tym prąd silniejszy, z drugiej strony takie zdjęcie i informacja powinna znajdować na tablicach przy co drugim słupku na plaży co by ludzie poczytali trochę, skąd turysta z Wrocławia może o tym wiedzieć skoro nigdzie nie ma żadnej informacji, bezpiecznego sierpnia życzę…
JacobHoawl mówi:
sie 1, 2021
o godzinie 3:57
go to this web-site [url=https://chivo.id]Official Wallet Chivo[/url]
Pozdrawiający "Bademajstrów" mówi:
lip 31, 2021
o godzinie 21:05
GREG,po cholerę pijesz mocną herbatę.która Ci szkodzi.O prądach wstecznych poczytaj w internecie i wszystkiego się dowiesz.A znasz takie zjawisko gdy przy wietrze płd woda do ok.500 m.od brzegu jest gładka a pływające np. zabawki odpływają.Wtedy ratownicy również mają problemy z kąpiącymi się.którzy nie mogą powrócić do brzegu.wyjaśnianie tego zajęło by mi za dużo czasu i dodam tylko.że w tym przypadku prąd wsteczny powstaje na rewie najbliższej brzegu i przyczynia się do tego fala powstająca w dalszej odległości od brzegu już w strefie oddziaływania właśnie płd wiatru.Jest to specyficzne dla płd brzegów.
Anonim mówi:
lip 31, 2021
o godzinie 20:03
Bardzo dobra informacja. Dziękuję.
Anonim mówi:
lip 31, 2021
o godzinie 19:30
Tragedia za Tragedia to straszne że w tak glupi i nie odpowiedzialny sposób ludzie tracą życie
greg mówi:
lip 31, 2021
o godzinie 19:05
Jakieś głupoty . Prąd wsteczny na Bałtyku ,może wystąpić ,ale dopiero przy 7B i wietrze z północnych kierunków, co najmniej 7B
Gość mówi:
lip 31, 2021
o godzinie 22:39
Greg ty już się urodziłeś krytykiem,jak czytam twoje komentarze to wiecznie narzekasz, 🙉co do prądów wstecznych to za nim coś powiesz to najpierw się upewnij czy aby napewno wiesz o czym piszesz.
Gość mówi:
lip 31, 2021
o godzinie 18:28
Ja z innej beczki. Proszę coś zrobić z kamerami. Wstyd