Na tego typu widoki coraz częściej można natrafić na plażach naszego wybrzeża. Choć to szczenię z Wolińskiego Parku Narodowego trafiło na rehabilitację do ośrodku na Helu, to eksperci apelują o zachowanie rozsądku, świadomości i empatii.
Na wylegujące się szczenię foki szarej natrafiono na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, pomiędzy latarnią Kikut, a Świętouściem. Z uwagi na zły stan odżywienia i odwodnienie foki, konieczne było jej podjęcie z plaży i przewiezienie na rehabilitację w Helskim ośrodku. Warto jednak wiedzieć co robić, kiedy spotkacie fokę na plaży.
• Nie zbliżaj się i nie namawiaj dzieci do głaskania. Foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć. Foka ma typowe uzębienie drapieżnika. Może też być nosicielem wielu groźnych chorób.
• Pozwól foce wyjść na brzeg. Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody. Nie polewaj foki wodą, nie przeganiaj jej z plaży. Foki wychodzą na brzeg, żeby wysuszyć futro, i zregenerować siły.
• Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki.
• Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia dzwoń pod czynne całą dobę numery ratunkowe : 601 88 99 40 lub 58/ 675 08 36
• Foka to nie maskotka. To dzikie zwierzę , które czuje strach i niepokój jeżeli zbyt blisko podejdziesz.
• Foka na plaży lub w morzu jest u siebie. To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku. Szanujmy to i szacunku uczmy nasze dzieci oraz współtowarzyszy.
• Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby. Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie podskakuj, nie wymachuj ręcznikiem, nie zaganiaj do wody. Nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom. Nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu.
• Nie dokarmiaj ! Nie podrzucaj foce kanapek, resztek ryb i frytek. Foki są doskonałymi myśliwymi. Żerują zazwyczaj w nocy, leżąc na plaży foka odpoczywa po polowaniu w morzu.
Film i tekst:
K. Wrzecionkowski
WPN
8 komentarzy
Mieszkaniec mówi:
kwi 27, 2021
o godzinie 7:57
Bardzo proszę Pana redaktora o rozmowę z Dyrektorem Parku w sprawie zejść na plażę w Kołczewie i Wisełce. Sprawa dziwnie ucichła a sezon letni już blisko .
Agnieszka mówi:
kwi 26, 2021
o godzinie 0:38
Przy zejściach na plażę przydatne były by tablice informacyjne dla turystów, które informowały by jak należy się zachować, gdy zobaczymy dość rzadkie zwierzęta, w szczególności jeśli są one gatunkami chronionymi z uwagi na ich niewielką liczebność. Znam przypadek z Łukęcina, że foka, która wypłynęła na brzeg była zaganiana przez sfrustrowaną turystkę do wody :( Na prawdę wiele osób nie wie jak postępować z dziko żyjącymi zwierzętami. Z tego względu powinno się dbać o bezpieczeństwo zarówno ludzi jak i zwierząt.
Anonim mówi:
kwi 24, 2021
o godzinie 7:14
Tysiące foczek niebawem przyjedzie na plażę wylegiwać swoje ciałska wypełnione po brzegi, pizzami i kebabami w czasie zimowej pandemii….
Anonim mówi:
kwi 24, 2021
o godzinie 19:38
To nie foczki, to krowy morskie (Dugong dugon).
poltom mówi:
kwi 23, 2021
o godzinie 21:42
foka dobra na mięso i na futro…gdzie ona ?
Anonim mówi:
kwi 23, 2021
o godzinie 16:06
To typowe porady dla januszy Polski. Normalny człowiek wie jak się zachowywać.
Jan mówi:
kwi 23, 2021
o godzinie 15:33
Poprzedni dyrektor WPN obiecywał fokarium w miejscu starej dyrekcji. Materiał filmowy można znaleźć w internecie. :-)))
Anonim mówi:
kwi 23, 2021
o godzinie 13:35
Ok.😊