Od niecałego roku w Kamieniu Pomorskim działa Stowarzyszenie Eksploracyjne na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli, którego prezesem jest pan Tomasz Rindfleisch. Poprzez realizację swojej pasji przyczynia się do propagowania lokalnego dziedzictwa historycznego.
Dzięki jego inicjatywie do Muzeum Narodowego w Szczecinie trafił niedawno zabytek, kształtem przypominający rzymski gladius. Kolejnym uratowanym eksponatem był fragment antropomorficznego średniowiecznego świecznika odkrytego przez anonimową osobę w 2016 roku w okolicach Benic (Gmina Kamień Pomorski).
Pan Tomasz po długich negocjacjach odzyskał zabytek z rąk znalazcy i 7 maja 2018 roku przekazał go do zbiorów muzealnych kamieńskiej instytucji. W świeczniku zachowana jest część centralna ze schematycznym przedstawieniem postaci, której twarz została mocniej zaakcentowana: widoczny zarys nosa, oczu, wąsów i brody, a także włosy. W pozostałej części sylwetki widoczny jest fragment nóg oraz ramion, z których pierwotnie odchodziły kielichy, gdzie osadzane były świece.
Zabytek reprezentuje bardzo popularny typ świeczników antropomorficznych, które pojawiły się w XIII wieku w Nadrenii. Wymiary: 43,77 mm (wysokość), max. szerokość z ramionami 37 mm. Wymiary głowy: wysokość 13,34 mm, szerokość 12.23 mm, waga: 41 gram, datowanie: XIV-XV wiek, materiał: brąz – wykonany techniką odlewu
– Muzeum dziękuje panu Tomaszowi za przekazanie tego niezwykle cennego zabytku. O odkryciu poinformowany zostanie Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków – mówi dyrektor Grzegorz Kurka.
6 komentarzy
Anonim mówi:
sie 7, 2018
o godzinie 9:30
Śmiać się chce z tych celebrytów, co i czego oni jeszcze nie znaleźli… Co za buractwo kamieńskie szukające rozgłosu hahaha
Anonim mówi:
sie 8, 2018
o godzinie 14:05
Koledze żal dupsko ściska. Ale to dobrze.
Anonim mówi:
sie 8, 2018
o godzinie 14:17
Dla ciebie sznurku wiejski to jest nic, dla pasjonatow to są skarby i odkrywanie historii. Jedni wolą rozgłos i sukcesy, a inni wola kopać po cicjutku na archeo albo rozkopywać groby i handlować fantami. Kulturę i moralność wynosi się z domu chamie.
Anonim mówi:
sie 6, 2018
o godzinie 23:34
Wielki szacun detektoryści ze Stowarzyszenia św.Korduli! Widać Waszą pasję i bezinteresowność w działaniu. Tak trzymać!
Anonim mówi:
sie 6, 2018
o godzinie 13:14
Pan Tomasz na Dyrektora Muzeum
Anonim mówi:
sie 6, 2018
o godzinie 8:36
Widac, ze chlopaki cos robia i sa tej roboty efekty. Brawo panowie za postawe, sledze wasze poczynania od momentu gdy zrobiliscie porzadek w benicach na grobowcu fleminga. Szacunek za to bo watpie czy komus by sie chcialo. Szkoda ze was tak niewielu, ale dobra robote robicie.