Rada Miejska w Dziwnowie w trakcie ostatniej sesji wyraziła zgodę na dołożenie 600 tysięcy złotych do planowanej przebudowy ul. Kamieńskiej i Zaułek w Dziwnówku wraz oświetleniem oraz budową przyłącza kanalizacji deszczowej. Co ciekawe, informacja o takiej sesji została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej tydzień po fakcie, a dodatkowo w dniu ogłoszenia informacji z otwarcia ofert na przebudowę, w której po raz kolejny najniższą kwotę na wykonanie zadania złożyła firma Ekol z Dziwnówka.
Przebudowa ulic Zaułek oraz ulicy Kamieńskiej to wyczekiwana od dłuższego czasu inwestycja. Ma pojawić się kostka brukowa, fontanna, zegar słoneczny oraz ławki, leżaki i nasadzenia roślinne. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego. Gmina Dziwnów pierwotnie zdecydowała, że przeznaczy na to zadanie 1,4 mln złotych. Niestety po pierwszym rozstrzygnięciu, najtańsza oferta przekraczała przeznaczoną przez samorząd kwotę o blisko 600 tysięcy złotych.
To nie pierwszy przypadek w tej kadencji, kiedy gmina musi sporo dokładać do ofert składanych przez potencjalnych wykonawców. Tak było z promenadą w Międzywodziu czy parkiem w Dziwnowie. 15 stycznia zastępca burmistrza unieważnił przetarg i wszystko wskazywało na to, że gmina ogłosi kolejne zamówienie z założoną kwotą 1,4 mln złotych.
Tak się jednak nie stało, bo 24 stycznia w sali Urzędu Miejskiego odbyła się tzw. nadzwyczajna sesja zwołana na wniosek Burmistrza Grzegorza Jóźwiaka. Jedynym jej punktem było zwiększenie kwoty na inwestycję w Dziwnówku o 600 tysięcy złotych. Co ciekawe informacja o zwołaniu sesji pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej tydzień po jej odbyciu, w dniu, w którym dokonano drugiego otwarcia ofert na planowaną inwestycje.
Dlaczego o sesji poinformowano społeczeństwo za pośrednictwem BIP dopiero tydzień po fakcie? Czy nie złamano w ten sposób zapisu statutu uchwalonego 24 stycznia 2014 r. zgodnie z którym „informację o terminie, miejscu i przedmiocie obrad Rady i jej komisji podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie zawiadomień na tablicach ogłoszeń w Urzędzie Miejskim oraz w sołectwach na terenie Gminy i Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).”. Z tym pytaniem zwróciliśmy się do dziwnowskiego magistratu.
Nie zmienia to faktu, że wczoraj (30.01) w Biuletynie Informacji Publicznej oprócz zaległej informacji o obradach na których zapadła decyzja o przeznaczeniu dodatkowych 600 tysięcy złotych na inwestycje pojawiła się informacja z otwarcia drugiego przetargu na przebudowę ul. Kamieńskiej i Zaułek w Dziwnówku wraz oświetleniem oraz budową przyłącza kanalizacji deszczowej. Tu po raz kolejny najniższą ofertę złożyła firma EKOL Bogdana Kokolusa. Okazuje się, że dołożone 600 tysięcy to za mało, bo oferta znów przekracza przeznaczoną przez zamawiającego kwotę o ponad 60 tys. złotych.
Czy w związku ze złamaniem statutu, uchwała podjęta na sesji 24 stycznia 2018 roku jest ważna? Czy XXXIX posiedzenie Rady Miejskiej było sesją na której podejmowano prawomocne uchwały czy spotkaniem przy kawie? Na to pytanie, będą musiały odpowiedzieć służby prawne wojewody.
50 komentarzy
Anonim mówi:
lut 4, 2018
o godzinie 8:24
Dobrze.Zabierzemy sie.
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 13:48
Ten z Łukęcina z wyrokiem poparł ?
ania mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 13:08
Tak , warto dołożyć ,ale przyzna Pan ,że z kosztorysami coś jest nie tak , skoro trzeba dołożyć prawie 50% tego ,co się planowało? Aha i tu chodzi głównie o łamanie ustawy o dostępie do informacji publicznych.
Krzysztof mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 12:42
https://www.youtube.com/watch?v=-XH21369yFw Tak wyglądała kiedyś droga nr 102 w Dziwnowie. Warto czasem dołożyć? Warto… Kamień niech bierze przykład. Zaścianek…
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 10:10
Oligopol – w uproszczeniu to taki system, w którym jest tylko kilku dostawców danego towaru czy usługi. Jak widać w naszym rejonie są tylko dwie firmy, które mogą się podjąć tego zadania. Różnica w cenie znikoma, prawie żadna. Gdybym był Radnym zastanowiłbym się czy ktoś się tutaj nie umawia z ceną, na przykład firma Energobudowa daje 990 tys. zł a firma XVX, „zgodziła się już przed złożeneim ofert” przegrać ten przetarg i celowo daje nieco wyżej np. 1 mln zł. W kolejnym przetargu firmy zamieniają się miejscami. Oczywiściu u nas tak nie ma, ale w dzikich krajach wschodniej Europy mobłoby się tak stać.I jaka jest tu rola decydenta – jest robiony w balona czy uczestniczy.
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 9:55
MOŻE NIECH KOSZTORYSY ROBI, KTOŚ KTO WYGRA PRZETARG ? CZY NIE MOŻNA TROSZKĘ ODWRÓCIĆ TEJ KOLEJNOŚCI ? POZA TYM JUŻ ZNACZNIE WCZEŚNIEJ PRZY SAMYM ZEJŚCIU NA PLAŻĘ – CHYBA TYM, KTÓRE BĘDZIECIE PRZEBUDOWYWAĆ FIRMA WYLAŁA JAKIEŚ BUDOWLE DZIWACZNE – JAKBY WŁAŚNIE NA ZEGAR I FONTANNĘ. SKORO FIRM, KTÓRA WYGRAŁA PRZETARG W STYCZNIU JUŻ MIESIĄC WCZEŚNIEJ ZABIERA SIĘ DO ROBOTY TO COŚ TU JEST NIE TAK. TO ZNACZY, ŻE WIE, ŻE WYGRA.
fioo mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 9:40
Szukanie dziury w całym …!
ania mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 9:15
Co więcej można dodać ? To nie pierwszy raz , gdy podatnicy dowiadują się o różnych sprawach po czasie. Tu jest ogłoszenie o głosowaniu projektu uchwały a jak chce się sprawdzić co to za projekt to w zakładce go nie znajdziemy, więc komisje nie miały czasu nad nim debatować.Zresztą po co ? Ciekawe jak się tłumaczył Pan Burmistrz ? Czy sesja była nagrywana ?
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 15:06
pierwsza zasada: pan burmistrz nigdy się nie tłumaczy :)
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 7:54
Po co w Dziwnowie robi się kosztorysy do przetargów. Bodzia wystarczy zapytać i kwota zamówienia zawsze będzie trafiona. I nie będzie trzeba zwoływać sesji rady … tzn. spotkań przy kawie.
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 23:12
Twój kolega, że go Bodzio nazywasz czy jak? Trochę szacunku do innych mieszkańców gminy
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 7:31
Lokalny układ ustawiający się na koszt podatnika. W tle omijanie przepisów i erozja moralna.
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 12:35
omijanie przepisów to pół biedy. Tutaj mamy do czynienia z jawnym łamaniem przepisów.
Truskawa mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 23:20
” na pewno”pisze się osobno – to racja ale przed „że” stawia się przecinek i to również podstawówka.Chodziliśmy do tej samej szkoły.Pa.
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 22:51
wg. pewnej Pani radnej z Dziwnej, mamy kompetentnego jednokrotnie karanego włodarza. Brawo
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 22:27
Ciekawe co by było, gdyby wystartowała firma nielubiana przez władzę (to oczywiście w Dziwnowie tylko teoria). I co by było, gdyby ta nielubiana firma zaoferowała cenę korzystniejszą a jednak wyższą od kosztorysowej. Ciekawe czy wtedy też zwiększono by kwotę na zamówienie, czy jednak przetarg zostałby unieważniony, jak myślicie?
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 9:48
myślę, że przetarg by unieważniono, to stary chwyt
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 22:14
Kostka brukowa, wszędzie kostka brukowa. Złoty interes z jednej strony gminy kładzie się nową kostkę brukową, a z drugiej strony gminy już remontuje i na odwrót . Interes na następne 1000 lat. Widać że monopol ma na to tylko jedna wiadoma firma. Tylko dokładać pieniądze podatników w najlepsze. Namiestnikowi gminnemu publiczną kasę łatwo wydawać.
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:39
Międzyzdroje pytanie Pan Pawła .Łukasz
Obserwator mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:18
Niektórzy nigdy się nie zmienią, przekręt we krwi mają.
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:11
Po co informowac, gmina rzadza Grzegorz z Bogdanem z Ekolu a radni sa od podnoszenia rak. Bylo wiadome ze dorzuca
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 9:47
czyli komuś innemu by nie dorzucił ???????????????????????
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:07
Na sesji byli radni. Podpisali listę. Stwierdzono quorum. Czyli jakoś ich zawiadomiono. W dobie telefonów, sms, email to nie jest trudne.
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:22
a mieszkańcy?
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 23:07
statut
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 7:46
czyli jednak spotkanie przy kawie a nie sesja
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:06
Ktoś mi podpowie jak się nazywał kierownik budowy drogi Gostyń – Trzebieradz? I jaka firma wykonała to zadanie?
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:04
A czy przypadkiem obecny włodarz gminy nie pracował wcześniej w firmie EKOL?
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 22:33
Dziwnówek miejscowość wypoczynkowa a tu prawie w centrum jakaś BETONIARNIA źródło hałasu, pyłu i błota na drodze.
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 12:28
maskę p/pyłową sobie kup i stopery do uszu jak ci tak to przeszkadza
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 18:48
Piszesz tak bo masz pewnie w tym jakieś powiązania finansowe lub jesteś zwykłym ignorantem mieszkającym sobie spokojnie gdzieś po drugiej stronie. Jak by twoje dzieci miały do wyboru uczyć się ciągle przy zamkniętym oknie bo tam ciągle hałas , lub otwartym ale w maskach i stoperach na uszach to byś może zmądrzał. Pracownicy tego przybytku i właściciel nie mieszkają tam z rodzinami to mają to gdzieś.
K mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 23:07
Nieee właściciel mieszka na księżycu ze swoją rodziną
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:03
Może warto byłoby sprawdzić działania urzędu przez CBA? Czysto profilaktycznie :)
Truskawa mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 20:46
I znowu na siłę robi się aferę.Jak ktokolwiek uważa ,że złamano prawo ma obowiązek zgłosić do organów ścigania a nie sugerować niesprawdzone przekręty.Po to wybraliśmy władze aby rządziły i jak widać robią to dobrze.Jeżeli chodzi o wykonawców i ceny jakich żądają to takie są realia i kto się tym interesuje to wie co się dzieje na tym rynku.Mądrale niech spróbują ściągnąć tańszych wykonawców.No czytam artykuł i gdzie tu afera? Może ewentualnie pewne niedopatrzenie.Ale napewno pole do popisu dla hejtu i sądzę,że o to chodzi.Złośliwców mamy dostatek.Pozdrawiam.
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:01
„Na pewno” piszemy osobno – nauka w podstawówce. Chodzę na wszystkie sesje. Na tej nie mogłem być bo nie wiedziałem że jest. Rozumiesz teraz o co chodzi? O ukrycie terminu sesji by zrobić swoje, a społeczeństwo postawić przed faktem. Mam prawo być to chcę być!!!
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:17
W którym momencie „robią to dobrze” ? W momencie w którym realizuja inwestycje za pożyczone pieniądze i generują olbrzymi dług publiczny na przyszłe lata, a jego spłatę pozostawiają następcom ? Myśle ze nie swoje pieniądze wydawać każdy potrafi- jeden lepiej drugi gorzej. Idź jako zwykły petent coś załatwić do urzędu gminy, bez znajomosci , wtedy zobaczysz co oznacza hejt i złośliwość
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 9:46
masz rację, ale następców nie będzie – bo będą rządzić ci sami jeszcze przez 10 lat jeśli nie wystawimy wspólnego mocnego kandydata !!
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 19:46
nie jestem jasnowidzem, ale w moim przekonaniu, jesli tak dalej będzie to wyglądało, scenariusz moze skończyć się identycznie jak w Rewalu. Najważniejsze, żeby każdy mieszkaniec zrozumiał, ze dzisiaj gmina inwestuje grubo ponad możliwości, bez żadnej wyobraźni o konsekwencjach, bez żadnej obawy, ze te konsekwencje dotkaną bezpośrednio odpowiedzialnych za ten rozwój wydarzeń. Jak już przyjdzie do spłaty zobowiazan, czyli do wyciagnięcia konsekwencji z tych działań, pojawi się olbrzymi problem, gigantyczny. Czy na pewno powinnismy byc zadowoleni z takiego stanu rzeczy? Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony – jest to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. I tutaj pojawia się pytanie: za co będą pokrywane podstawowe wydatki gminy i wydatki na inwestycje w przyszłości, skoro bieżące wplywy będą musialy zostać przeznaczone na pokrycie zobowiązań wcześniejszej kadencji
Mariusz mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 14:47
Przy możliwościach zarobkowych gminy których inne samorządy nie mają, mam na myśli przychód z dzierżaw placów handlowych, dzierżaw ziemi, czy nawet przychód ze sprzedaży nieruchomości (jednych z najbardziej atrakcyjnych ze względu na polozenie) , przychód z podatków sezonowych- nie powinno byc mowy o jakimkolwiek zadłużeniu. W świetle takich możliwości, zadłużenie tego kalibru świadczy raczej o nieudolności niż o racjonalnym gospodarowaniu.
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:59
To pewne niedopatrzenie jak nazywasz, może mieć dalsze skutki, w zależności od pomysłowości tej władzy możemy się spodziewać że pewnie ciąg dalszy nastąpi. Co do jednego masz rację, faktycznie widać że „robią dobrze” i nawet widać komu „robią dobrze”
Panie burmistrzu mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 20:43
Art. 61 Konstytucji !!!!
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 19:59
Skuteczność, sprawność i merytoryczne przygotowanie, Iwona po prostu jesteś niezawodna ;)
;) mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 20:14
Pani Iwono szczecińskie biuro wyborcze drukuje karty do głosowania zgodnie z nową Ordynacją ;) co Pani na to?
Iwona mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 20:24
Ma się ten sznyt
ustawa o dostępie do informacji publicznej mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 19:55
Art. 3. 1. Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do:
…….
3) dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.
To rola przewodniczącego rady powiadomić mieszkańców ?
ustęp 2 mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 19:50
Ustawa o samorządzie gminnym mówi że mam prawo wstępu na sesję no ale muszę wiedzieć ze ta sesja jest:)
Art. 11b. 1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej
©Kancelaria Sejmu s. 12/50
2017-12-11
komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.
3. Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy.
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 19:44
Marionetki z przewodniczącym na czele.
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 19:34
skoro ktoś wygrywa przetarg to jego brocha jeżeli nie umie liczyć , niech dokłada ze swoich, najpierw oferuje się cenę nie wiadomo skąd a potem ,no cóż przecież dołożą kasy i będzie luz , tylko gdzie w tym wszystkim są inni wykonawcy którzy oferują cenę adekwatną do usługi ,no ale najważniejsze są znajomości,podatnicy zapłacą
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 18:21
Gdzie jest CBA…….?
Anonim mówi:
sty 31, 2018
o godzinie 21:43
drzewa małą literą.