Uroczystościami pod pomnikiem Stanisława Staszica przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kamieniu Pomorskim rozpoczęły się obchody związane z majowym świętowaniem w Kamieniu Pomorskim. Ten uroczysty dzień zakończył się Piknikiem Patriotycznym zorganizowanym pod kamieńskim Ratuszem.

W trakcie uroczystości medalem Pro Patria został odznaczony Leszek Rodziewicz. Historyk, pomysłodawca Dnia Flagi, który obchodzony jest 2 maja w całym kraju. W uznaniu jego zasług, został Honorowym Chorążym Korowodu biało-czerwonej, organizowanym 2 maja 2019 roku w Warszawie. Odznaczony jest Prezesem Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów, które w 2014r. zostało nominowane do nagrody Senatu „Strażnik Dziedzictwa Narodowego” w kategorii „Nagroda Krajowa dla Instytucji” za propagowanie wiedzy o pochodzeniu i symbolice polskich barw narodowych. W wyniku starań Pana Rodziewicza, Senat uznał rok 2019, Rokiem Unii Lubelskiej, z okazji 450 rocznicy tego wydarzenia.

« z 11 »

Drugim akcentem przygotowanym w Kamieniu Pomorskim był Piknik Patriotyczny pod Ratuszem. Występy artystyczne, pieczone kiełbaski oraz wspólne jedzenie torta zakończyły majowe świętowanie.