Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich biją na alarm: Polski Ład pozbawi polskie samorządy blisko 145 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Dlatego obydwie organizacje ruszyły z akcją informacyjną i specjalną stroną internetową, na której można sprawdzić, ile stracą samorządy tylko w 2022 roku, jeśli planowane przez PiS zmiany podatkowe wejdą w życie.

Tuż po tym, jak w połowie maja Zjednoczona Prawica zaprezentowała swój program Polski Ład, podniosły się głosy, że proponowane w nim zmiany podatkowe uderzą m.in. w finanse samorządów. Jeszcze w maju były to jednak tylko zapowiedzi, a 26 lipca zaprezentowano szczegółowe rozwiązania. Kluczowa dla samorządów jest zmiana dotycząca podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł – w ten sposób utracą one sporo pieniędzy w swoich budżetach.

Dwie organizacje zrzeszające miasta i metropolie, Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich, w związku z obawami o budżety ruszyły z akcją informacyjną na ten temat, powstała nawet specjalna strona, dzięki której można dowiedzieć się, ile poszczególne gminy mają stracić na proponowanych przez władze zmianach.

Na stronie natwojkoszt.pl zamieszczono dokładne wyliczenia dotyczące strat gmin (wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich, a także miast na prawach powiatu), które wystąpią po wprowadzeniu w życie Polskiego Ładu. Dodano tam następującą adnotację do tych kalkulacji: „Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021”.

I tak, najmniejsza z Gmin tj. Świerzno na Polskim Ładzie straci 606 tys. złotych, Golczewo – 1,16 mln złotych, Dziwnów 1,09 mln złotych, Międzyzdroje 2,25 mln złotych, Kamień Pomorski 3,1 mln złotych, Wolin 2,28 mln złotych. Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.