„Tereny, gdzie jest niski poziom zaszczepienia, będą w pierwszej kolejności podlegały wprowadzaniu obostrzeń, bo tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa” – powiedział w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, nowe restrykcje będą wprowadzane, gdy dzienna liczba nowych zakażeń w Polsce przekroczy tysiąc.

Szef resort zdrowia zwrócił się też okazji z apelem do mieszkańców, by w trosce o zdrowie swoje, innych oraz „powodzenie społeczno-gospodarcze” swych regionów, poddali się szczepieniu.

Warto – myślę – zaapelować, żeby ci, którzy się nie szczepią, biorą odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie, ale też za to, jak będzie wyglądał sukces czy realia społeczno-gospodarcze danego regionu – powiedział Adam Niedzielski.

Pytany o rodzaj ewentualnie wprowadzanych obostrzeń, minister powiedział, że obejmą te same branże, co w poprzednich lockdownach. Jak poinformował szef resort zdrowia, w Polsce przekroczyliśmy barierę 80 proc. udziału w zakażeniach wariantu Delta. Wariant Alfa – nazywany wcześniej brytyjskim – stanowi niewiele ponad 10 proc.