27 marca 2018r., na  godzinie wychowawczej, po burzliwych obradach komisji,  w składzie: pani dyrektor Monika Hołdyńska, pani Kamila Bieć i pani Renata Włodarczyk, zostały przyznane nagrody, za udział w realizacji projektu edukacyjnego pt. „Źródła historyczne w moim domu”.

Do projektu przystąpiło 15 uczniów, wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy uznania. Z klas IV i V Szkoły Podstawowej im. 5-go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty pierwsze miejsce zajął Michał Szumny, drugie miejsce ex aequo zajęły: Aleksandra Kowal i Sandra Stria, natomiast trzecie Oliwia Mazur. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i starannością, w poszukiwaniu, a następnie prezentacji,  źródeł historycznych z Ich domów.Uczniowie klas gimnazjalnych nie tylko przygotowali arcyciekawe prezentacje źródeł historycznych, ale także pokazali młodszym kolegom ze szkoły, jak można przygotować prezentację eksponatów, aby do złudzenia przypominała prawdziwe muzeum.

Pomysł projektu zrodził się w mojej głowie około roku temu. Wówczas miałam wiele obiekcji, obaw, przed tym czy i jak przyjmą go uczniowie, czy będzie chciało im się chcieć bawić w poszukiwaczy, badaczy, historyków. Teraz wiem, kolejny raz, że młodzież potrafi wiele, trzeba tylko odpowiednio ją zmotywować i zarazić pasją. Wszystkim uczestnikom projektu, jak również członkom ich rodzin serdecznie dziękuję i liczę na jeszcze większe zainteresowanie projektem w przyszłym roku szkolnym, gdyż chciałabym żeby stał się on tradycją  naszej nowej szkoły.

Renata Włodarczyk/Kronia