Czy Twoje rachunki za prąd są zbyt skomplikowane?
Nie potrafisz porównać ich z innymi ofertami? A może chcesz produkować energię na potrzeby swojego gospodarstwa rolnego lub małej firmy, ale obecne limity na własną energię Ci to uniemożliwiają?
Chcemy to naprawić. To tylko… pic.twitter.com/WzRIWunw3t
— Rafał Brzoska (@RBrzoska) March 10, 2025
Taniej może nie będzie, ale za to, ma być czytelniej. Polacy dzięki temu czarno na białym mają wiedzieć, ile mają płacić za zużytą energię elektryczną.
Na rachunkach jest bardzo dużo pozycji: opłata dystrybucyjna, opłata kogeneracyjna, opłata w certyfikatach i tak dalej. Ciężko się w tym połapać. Z czego to wynika? Bardzo dużo jest regulacji okołoenergetycznych, które wchodzą do rachunku, co nie jest zrozumiałe dla odbiorcy. Prawo energetyczne też narzuca na moją firmę, co ma być napisane na rachunku. Stąd pomysł zespołu ds. deregulacji kierowanegogo przez Rafała Brzoskę, by zmienić przepisy.
Jak przekonywał Brzoska w mediach społecznościowych, dzięki uproszeniu rachunków łatwiej będzie porównywać oferty. – Mamy dzisiaj najdroższą energię w europie, ale pojawiają się oferty form prywatnych produkujących energię znacznie taniej niż duże zakłady energetyczne. miejmy szansę skorzystania z tańszej energii jeśli jest ona możliwa do wykorzystania. Natomiast do tego potrzebna jest transparentność tego, za co płacimy dzisiaj – mówił szef zespołu deregulacyjnego na początku marca br.
W rządowym wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia do projektu ustawy. Zakładają one „uproszczenie rachunków za energię elektryczną dla odbiorców w gospodarstwach domowych, tak by otrzymywali czytelną informację odnośnie najważniejszych pozycji i całkowitej kwoty do zapłaty już na pierwszej stronie będącej podsumowaniem najważniejszych elementów rachunku” – czytamy w założeniach. Co ważne, łączna kwota do zapłaty przez odbiorcę ma znajdować się w widocznym miejscu. Łączna kwota do zapłaty powinna być w widocznym miejscu.
3 komentarzy
Anonim mówi:
maj 12, 2025
o godzinie 15:53
W państwach lewackich jak coś biurokracja -upraszcza- to pewne że za pewien czas będzie bardziej skomplikowane , i tak w kółko. Przecież urzędników jest coraz więcej , a za coś trzeba im płacić!!!
Anonim mówi:
maj 12, 2025
o godzinie 14:54
Czyli do tej pory to był rachunek specjalnie zakamuflowany. To samo jest z gazem.
Anonim mówi:
maj 12, 2025
o godzinie 14:25
Co mi tam czytelniej!! Powinno byc TANIEJ !!