Od dziś na platformy sprzedażowe nałożono nowy obowiązek – raportowania wykazu sprzedawców. Zmiany w handlu internetowym obejmą także opodatkowanie niektórych transakcji dotyczących przedmiotów używanych. Urzędnicy mają bacznie przyglądać się opłacaniu podatków, wynikających z dochodów ze sprzedaży internetowej.

Zmiany te są konsekwencją wdrożenia przez Polskę unijnej dyrektywy DAC7 dotyczącej e-handlu i najmu przez internet. Platformy, które umożliwiają internautom wystawianie produktów na sprzedaż, będą musiały prowadzić wykaz sprzedawców. W nim rejestrowane będą kwoty dokonywanych przez nich transakcji – wszystkich. Do tego wykazu dostęp będzie miała skarbówka. Dzięki temu rozwiązaniu urzędnicy będą mogli śledzić dochody uzyskiwane przez sprzedających w internecie, a następnie będą mogli weryfikować czy sprzedający wywiązują się z konieczności opłacania podatków.

Sprzedawcy będą musieli zostać poinformowani o zakresie danych gromadzonych przez administratorów portali. Informacje takie mają znaleźć się np. w zasadach lub regulaminach danego e-sklepu.

W związku z unijną dyrektywą ustawodawca wprowadził też nowy podatek, który dotyczy osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jeśli zakupimy używany produkt w internecie, a następnie w ciągu 6 miesięcy od zakupu, sprzedamy ten produkt drożej niż zakupiliśmy, to trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy od uzyskanego zysku.