System wentylacyjny tunelu jest sprawny i do tej pory nie zanotowaliśmy przekroczeń szkodliwych substancji – zapewnia Zarząd Dróg Miejskich w Świnoujściu. Tunel łączący wyspy Uznam i Wolin działa od ponad dwóch miesięcy. Część kierowców narzeka na przykry zapach spalin wewnątrz budowli – informuje Radio Szczecin.

Za wentylację odpowiada m.in. sześć tzw. wentylatorów strumieniowych, zamontowanych po obu stronach przeprawy. Ale to tylko dodatkowy system. – Za system usuwania zanieczyszczeń odpowiadają trzy duże wentylatory wyciągowe, które nie są widoczne dla kierowców czy pasażerów. Są umieszczone w pomieszczeniu wentylatorowni i współdziałają z systemem klap, które są umieszczone w górnej części tunelu i one funkcjonują w automacie – wyjaśniał Szynkaruk na antenie Radia Szczecin.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Świnoujściu poinformował, że systemy zainstalowane w tunelu na bieżąco monitorują stężenia m.in. tlenków azotu oraz węgla i do tej pory nie zanotowano przekroczeń norm. Sprawa jakości powietrza jednak jest konsultowana z wykonawcą. Na razie jednak żadne decyzje dot. instalacji dodatkowych systemów nie zapadły.