W tym roku już po raz jedenasty w naszym Muzeum organizowane są Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. Będą trwały od 4 do 24 września. Wydarzenia odbywające się w ich ramach będą miały miejsce w naszej głównej siedzibie przy ul. Adama Mickiewicza 34, a wstęp na nie będzie bezpłatny. Oprowadzanie po wystawie poświęconej odkrywcy kondensatora elektrycznego Ewaldowi Georgowi von Kleistowi (otwartej 2 lipca br.)  odbędzie się, oprócz siedziby MHZK, także w jego dworku przy Placu Katedralnym 4.

Mamy nadzieję, że Covid-19 nie pokrzyżuje nam planów. Mając jednak na uwadze nieprzewidywalny rozwój sytuacji epidemicznej przedstawiony poniżej program może ulec zmianie. W związku z epidemią koronawirusa uczestnicy spotkań w Muzeum są zobowiązani do dezynfekcji rąk, zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa.

Tegoroczny program Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w MHZK jest następujący:

4 września (sobota), godz. 16.00

Otwarcie wystawy „Stanisław Sroka – rzeźba”

Stanisław Sroka tworzy płaskorzeźby nawiązujące do kultury ludowej i tematyki sakralnej. Jest m.in. autorem rzeźby św. Ottona znajdującej się w wirydarzu katedralnym w Kamieniu Pomorskim. Jego przygoda z rzeźbiarstwem rozpoczęła się przed niemal półwieczem. Przez Kraków, gdzie ukończył szkołę średnią i Zakopane, gdzie poznał swych mistrzów – Władysława Hasiora i Antoniego Rząsę droga zawiodła go do Kamienia Pomorskiego, gdzie w 1977 r. podjął pracę w kamieńskiej kopalni ropy naftowej zlokalizowanej na Wyspie Chrząszczewskiej.

8 września (środa), godz. 17.00

Prelekcja „Bibliografia Kamienia Pomorskiego”

Kamień Pomorski, miasto o przebogatej historii, wciąż czeka na swoją naukową monografię. Pozostaje mieć nadzieję, iż okazją do jej powstania będzie jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich przypadający w 2024 r. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie przegląd ważniejszych opracowań i artykułów dotyczących dziejów Kamienia Pomorskiego, które ukazały się od wydania pierwszej historii miasta pióra Ludwiga Kückena w 1880 r.

11 września (środa), godz. 16.00

Prelekcja „Skarbiec pamięci – pamiątki rodzinne w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane pamiątki rodzinne stanowiące na ogół część spuścizn po zasłużonych mieszkańcach Kamienia Pomorskiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Wśród nich m.in. pamiętniki szkolne z II połowy lat 40. XX w. czy kufer stanowiący pamiątkę po ojcu pionierki Kamienia Pomorskiego i jego najstarszej mieszkanki – pani Julii Partyki, Janie Rogalskim (1870-1937). Kufer towarzyszył rodzinie w kolejnych przedwojennych miejscach zamieszkania od Tarnopolszczyzny, przez Stryj, Warszawę i Żyrardów, po ponownie Stryj, gdzie rodzina Rogalskich osiedliła się w 1927 r. i mieszkała do 1945 r., kiedy została wysiedlona. W październiku 1945 r. pani Julia i jej mama przywiozły w nim do Kamienia Pomorskiego swój skromny dobytek.

15 września (środa), godz. 17.00

Zwiedzanie wystawy „Kamieński kondensator – dziedzictwo światowego odkrycia Ewalda Georga von Kleista”

Pierwszy kondensator elektryczny został odkryty 11 października 1745 r. w Kamieniu Pomorskim przez dziekana miejscowej kapituły katedralnej Ewalda Georga von Kleista. Ponad 275 lat po tym wydarzeniu, 2 lipca br., w XVII-wiecznym dworze kurii dziekana, gdzie dokonano odkrycia, otwarta została wystawa upamiętniająca Kleista i jego wynalazek.

18 września (sobota), godz. 16.00

Prelekcja „Ponad bory i Tucholę ja po stokroć Kamień wolę. Bank 440 w Kamieniu Pomorskim”

Tematem prelekcji będzie przegrana rywalizacja Kamienia Pomorskiego z Tucholą w ramach teleturnieju miast „Bank 440” z lat 1976-1977.

24 września (środa), godz. 17.00

Spotkanie autorskie z Eweliną Kaps

Ewelina Kaps, mieszkanka Bielska-Białej, jest autorką książki „Czy można przez 500 lat kochać jednego człowieka”, której fabuła jest osadzona w Kamieniu Pomorskim i okolicach.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej