6 marca br. pan Arkadiusz Małolepszy, mieszkaniec Domysłowa (gm. Wolin) przyniósł do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej destrukt francuskiego jednostrzałowego karabinu iglicowego Chassepot wzór 1866 (produkowany w latach 1867-1875). Na karabin pan Arkadiusz natrafił przypadkowo podczas prac polowych prowadzonych w okolicach Domysłowa.

Ze względu na jego wartości historyczną dla regionu, nasza instytucja wystosowała pismo do Starosty z prośbą o przekazanie go do zbiorów Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Karabin został skonstruowany przez francuskiego wynalazcę Antoine’a Alphonse’a Chassepota (1833-1905). Po raz pierwszy został użyty 3 listopada 1867 przeciwko włoskim ochotnikom dowodzonym przez Giuseppe Garibaldiego w bitwie pod Mentaną.

Karabin stał się podstawową bronią francuskiej piechoty, do 1870 roku wyprodukowano ponad milion sztuk tej broni. Produkcję karabinów Chassepot zakończono w lutym 1875 roku, cztery lata po zakończeniu wojny francusko- pruskiej (1870-1871). W imieniu Muzeum chciałby podziękować panu Arkadiuszowi za przekazanie eksponatu do naszej instytucji.

Grzegorz Kurka/MHZK