Wszyscy wiedzą, że trzeba płacić abonament RTV, a kontrolerzy Poczty Polskiej chodzą po mieszkaniach i to sprawdzają. Ale nie wszyscy wiedzą, że abonament należy zapłacić również za radio w samochodzie. W 2023 roku abonament kosztuje więcej, wyższe są również kary za brak opłaty.

Abonament RTV (czyli radiowo-telewizyjny) musi opłacać każdy właściciel odbiornika – radia lub telewizora. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest on sprawy, używany, czy w ogóle ktoś włącza TVP i słucha Polskiego Radia. Również opłacanie abonamentu w sieci telewizji kablowej nie oznacza, że można już przestać płacić składkę RTV. Również jeśli ktoś używa radia w samochodzie wyłącznie do streamowania muzyki za pośrednictwem smartfonu z płatnych serwisów streamingowych, to również musi płacić abonament RTV za radio.

Również wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że mają obowiązek uiszczać opłatę za sam fakt posiadania radioodbiornika w samochodzie. Wystarczy, że pojazd zostanie uwzględniony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a opłata od tego momentu staje się obowiązkowa. Dotyczy to również samochodów wynajmowanych i leasingowanych. Co ważne, przedsiębiorca musi wnosić opłatę za każdy odbiornik, a więc zapłaci tyle razy, ile ma samochodów.

Z uwagi na to, że większość nowych samochodów posiada takie urządzenie na pokładzie i ciężko je zdemontować, bardzo trudno starać się o zwolnienie z opłaty. Co więcej, kontrolerzy pracujący na zlecenie Poczty Polskiej coraz częściej zwracają uwagę na zaparkowane przy ulicy służbowe pojazdy. Osoby prywatne, które opłacają abonament RTV za sprzęt posiadany w domu nie muszą już płacić za radio w samochodzie, opłata bowiem wnoszona jest raz. To zupełnie inaczej niż w przypadku firm, gdzie abonament RTV trzeba zapłacić za każdy odbiornik. Osoby prywatne są więc w lepszej sytuacji, bo tylko raz opłacają abonament RTV,  bez względu na liczbę posiadanych odbiorników. Płacąc więc za radio i telewizor w domu, nie musimy dopłacać z radio w aucie. Jeśli jednak nie płacimy abonamentu „domowego” to konieczne staje się opłacenie abonamentu za radio w samochodzie.

Od stycznia weszła w życie podwyżka stawek abonamentu. Obecnie za radio w samochodzie zapłacimy: abonament miesięczny za radio w samochodzie – 8,70 zł zł abonament dwumiesięczny za radio w samochodzie – 16,90 zł abonament kwartalny za radio w samochodzie – 25,10 zł abonament półroczny za radio w samochodzie – 49,60 zł abonament roczny za radio w samochodzie – 94 zł.

Wzrost stawek za abonament RTV oznacza automatyczny wzrost kar za jego niepłacenie. Zgodnie z przepisami, brak opłaty oznacza karę w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki. Tym samym od 1 stycznia 2023 roku wynosi ona 261 zł.