W piątek 9 sierpnia 2019 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu wyborów. W związku z tym formalnie rozpoczęła się kampania przed wyborami parlamentarnymi.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku. Komitety, które chcą wziąć w nich udział, zgodnie z kalendarzem wyborczym są zobowiązane do 26 sierpnia złożyć do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu.

Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją komitety, chcące wziąć udział w wyborach, jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa zgodnie z kalendarzem wyborczym 24 sierpnia, a ponieważ jest to sobota, zatem w praktyce do 26 sierpnia jest czas na złożenie takiego zawiadomienia.

Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na którą partię oddałbyś / oddałabyś głos?

  • Koalicja Obywatelska (PO i N.) (32%, 142 Głosów)
  • Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) (31%, 135 Głosów)
  • Lewica (SLD, Wiosna, Razem) (22%, 96 Głosów)
  • Konfederacja (8%, 36 Głosów)
  • PSL - Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15) (7%, 29 Głosów)

Głosowało: 438