To miał być weekend pod znakiem piłkarskiego święta w Wolinie. Miejscowa Vineta, podejmowała swojego rywala w walce o awans tj. Flotę Świnoujście. Wyspiarskie derby zakończyły się wygraną 1:0 Wikingów, a mecz z trybun oglądał Prezydent Świnoujścia, Burmistrz Wolina i Prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Zamiast dyskusją o rywalizacji na boisku, obydwa kluby wymieniają się oświadczeniami dotyczącymi m.in. zachowania kibiców.

W poniedziałkowy wieczór na stronie Floty Świnoujście pojawiło się oświadczenie Zarządu Klubu:

Zarząd Morskiego Klubu Sportowego Flota wyraża swoje głębokie oburzenie zachowaniem części publiczności podczas ostatniego meczu w Wolinie. Bardzo cieszą nas kibice kochający swój klub, okazujący swoje przywiązanie w rozmaity, ale miły i kulturalny sposób. Także doping, który bardzo jest potrzebny, zwłaszcza piłkarzom w trudnych chwilach.

Tego dopingu w Świnoujściu jednak od długiego czasu nie ma. Natomiast na ostatnim meczu w Wolinie nieoczekiwanie pojawiła się krzycząca grupa wznosząca dziwaczne okrzyki. O ile w pełni akceptujemy demonstrowanie przyjaźni między kibicami, o tyle nie jesteśmy w stanie akceptować wulgarności, prostactwa, obrażania innych klubów sportowych czy władz miejskich, klubowych, związkowych i wszystkich innych.

Od takich zachowań Morski Klub Sportowy Flota zdecydowanie się odcina i je potępia.

Szanowny Zarządzie Stowarzyszenia Ludowy Klub Sportowy Vineta Wolin.

Jesienią ubiegłego roku gościliście u nas na meczu w Świnoujściu i wasi przedstawiciele zostali przyjęci przez nasz klub Flota Świnoujście z pełnym szacunkiem. Niestety na meczu w Wolinie miały miejsce gorszące incydenty werbalne, w tym obrażanie przedstawicieli władz miejskich Świnoujścia przez grupę nietrzeźwych kibiców. Służby porządkowe, których nie było widać, nie interweniowały. Został naruszony regulaminowy porządek organizacji meczu przez grupę kibiców z Wolina i Świnoujścia.

Chociaż Morski Klub Sportowy Flota nie inspiruje i nie popiera tych zachowań, to mimo wszystko przeprasza wszystkich obrażonych oraz obecnych na meczu prawdziwych kibiców jednej i drugiej drużyny”

Na reakcje Klubu z Wolina nie trzeba było długo czekać. Zarząd odpiera wszystkie argumenty.

„W związku z pojawieniem się na stronie naszego ligowego Rywala MKS Floty Świnoujście komunikatu nt wydarzeń podczas rozegranego spotkania pomiędzy naszymi drużynami w dniu 09.04 w Wolinie, przedstawiamy komunikat naszego klubu: 

„Zarząd „LKS” Vineta Wolin rozumie pomeczowe emocje i rozgoryczenie, jednak z całą stanowczością sprzeciwia się przedstawianiu nieuzasadnionych twierdzeń, jakie padły w oświadczeniu zarządu „MKS” Floty Świnoujście.

Dopełniliśmy wszelkich starań, by przybywający na mecz włodarze drużyny przeciwnej czuli się jak najlepiej. Delegacja ze Świnoujście, z Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem na czele, została ugoszczona przez nasz klub i naszą Panią Burmistrz Ewę Grzybowską w dworku w Wolinie. Ponadto informujemy, że – wbrew twierdzeniu zarządu „MKS” Flota Świnoujście – regulaminowy porządek organizacji meczu nie został naruszony, a służby porządkowe znajdowały się na swoim miejscu.

Jest nam niezmiernie przykro, że relacje Floty Świnoujście ze swoimi kibicami nie należą do najlepszych, ale jednocześnie informujemy, że Vineta Wolin nie dysponuje jeszcze technologią, która umożliwiałaby jej wpływanie na to, co śpiewają na stadionie fani przyjezdnej drużyny. 

Oczywiście potępiamy wszelkie wyrazy nienawiści na polskich stadionach, ale z całą stanowczością odcinamy się od twierdzeń, jakie padły w oświadczeniu naszego ligowego Rywala, z którym przez cały sezon toczymy uczciwą i wyrównaną rywalizację na czwartoligowych boiskach.

Żywimy nadzieję, iż tak też pozostanie do samego końca.”

Źródło:
Fot. Vineta Wolin
Vineta Wolin, Flota Świnoujscie