19 września 2021, o godz 15.03 Wyspiarka przewierciła betonową ścianę komory odbiorczej na wyspie Wolin. Ten historyczny moment dla Świnoujścia nie byłby możliwy, gdyby nie wykorzystanie olbrzymiego dofinansowania pochodzącego z Unii Europejskiej. 

Komora odbiorcza jest celowo wypełniona wodą, więc mogliśmy zobaczyć tylko wodne bąbelki i płuczkę, która wydostała się przez przewieconą ścianę do komory odbiorczej. Teraz maszyna wsunie się w dużej części do komory i w kolejnych dniach wodę będzie można wypompować. Wtedy dopiero zobaczymy jej tarczę po tej ciężkiej niemal 1.5 km pracy.

Wydrążony tunel w najgłębszym miejscu znajduje się ponad 10 metrów pod dnem cieśniny. Sama Świna ma tam głębokość ok. 13,5 metra. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce (1484 metry tunelu drążonego TBM, natomiast z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 m). Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w kraju jest gdański tunel pod Martwą Wisłą – ma 1377 metrów.

Koszt tej inwestycji to blisko 912, 5 miliona złotych, z czego prawie 775, 7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskie (85 procent). Resztę inwestor Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace zakończą się w III kwartale 2022 roku. Potem muszą odbyć się jeszcze odbiory konieczne do dopuszczenia tunelu do ruchu.

źródło:
fot. Barbara Michalska
Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście