Urokliwe tereny  Brandenburgii u naszych zachodnich sąsiadów, pocięte labiryntem kanałów  rzeki Szprewy zaliczane są do jednego z najpiękniejszych krajobrazów środkowej Europy. Jest to teren często nazywany Niemiecką Wenecją. I właśnie tam grupa członków kamieńskiego UTW pojechała na jedno dniową wycieczkę aby zakosztować przygody pływając na dużych łodziach po szprewalskich kanałach.

Podczas dwugodzinnego spływu łódką w jedną i drugą stronę, nadzorowanego przez flisaka,  oglądaliśmy bajkowe domki w ślicznych i zadbanych kolorowych ogródkach usadowionych wzdłuż naszej wodnej trasy. Nie wychodząc z łodzi na trasie można było posmakować miejscowego słynnego przysmaku, którym są kiszone ogórki w różnych smakach wraz z kromką chleba ze smalcem, a ukoronowaniem rejsu było zwiedzenie najstarszego Skansenu w Brandenburgii, miejsce dworów i zagród  Szprewaldzkich z XIX wieku.

Po spacerze przez bardzo zadbane miasteczko Lubbenau, autokarem pojechaliśmy w stronę Cottbus aby pospacerować po rozległym parku wokół bardzo urokliwego Pałacu w Branitz, a zwiedzanie zakończyło się w klimatycznym centrum Cottbus – na Starym Rynku.

UTW Kamień Pomorski