Wybory parlamentarne 2023 odbędą się jesienią. Kiedy dokładnie? O tym zdecyduje prezydent. Andrzej Duda ma do wyboru kilka terminów. Z kolei premier Mateusz Morawiecki wskaże datę wyborów samorządowych w 2024 r. 

15 października, 22 października29 października lub 5 listopada – to możliwe terminy wyborów parlamentarnych 2024. Zdaniem Wojciecha Szaramy, posła Prawa i Sprawiedliwości, najbardziej prawdopodobna wydaje się – na wyznaczenie wyborów – końcówkę października.

– Myślę, że wybory odbędą się na koniec października. Będzie to jednak zależało od rozwoju sytuacji i potrzeb państwa. Mam tu na myśli sytuację związaną z polityką zagraniczną np. związaną z rozwojem sytuacji na Ukrainie czy też w Unii Europejskiej. Powinniśmy reagować elastycznie w miarę tych możliwości, które daje Konstytucja – podkreśla Wojciech Szarama.

Trochę inaczej wygląda sytuacja wyborów samorządowych. Po tym jak w 2018 roku wydłużono kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, wybory samorządowe także miały odbyć się jesienią 2023 roku. To oznaczałoby kumulację wyborów samorządowych i parlamentarnych w jednym terminie. Sejm zdecydował o przesunięciu ich na wiosnę 2024 r. Kiedy się odbędą?

Kadencję samorządu wydłużono do 30 kwietnia 2024 r. Zgodnie z przepisami wybory powinny się odbyć więc po 31 marca i nie później niż 23 kwietnia. Wybory samorządowe w 2024 roku odbędą się zatem 7 lub 14 lub 21 kwietnia.