22 lutego 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się szóste spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono południowo-wschodnią część Międzyzdrojów. Obecni na spotkaniu mieszkańcy chętnie dyskutowali i dzielili się swoimi wspomnieniami. Podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotowała Monika Jakubowska – starszy bibliotekarz, zobaczyliśmy jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniły się ulice i budynki przy Kolejowej, Norwida, Piastowskiej, Piaskowej, Stromej, Ustroniu Leśnym, Cmentarnej, Za Torem, Przy Wodociągach, Bukowej, Leśnej, Gintera.

Spotkanie rozpoczęliśmy od dyskusji na temat domów ze strzechą oraz pamiętnej knajpy „Pod dębem” i jadłodajni „Maleńka” na ul. Kolejowej. Zaskoczeniem okazały się informacje o przedwojennej izbie porodowej na Ustroniu Leśnym oraz pierwszym posterunku i celi więziennej milicji na ul. Leśnej. Z rozrzewnieniem wspominaliśmy pachnący i gorący chleb z piekarni na ul. Norwida oraz znajdujące się obok lody gałkowe, a na ul. Kolejowej rozlewnię wód. Niektórzy do dzisiaj pamiętają smak kradzionych czereśni z ogródka Pana Kiełczewskiego, przypłacony niekiedy postrzałem soli z wiatrówki. Długo rozmawialiśmy o dworcu kolejowym. Kiedyś na terenie stacji kolejowej w Międzyzdrojach, tory znajdowały się przed i za budynkiem dworca. Była tam też obrotnica do przestawiania wagonów. Mieszkańcy podkreślali, że obecnie jest to tylko „przystanek”. Wspominaliśmy budowę kaplicy przy kościele i lekcje religii w salce katechetycznej pod nią, a także długą budowę obecnego budynku biblioteki.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i udostępnienie przez mieszkańców naszej gminy materiałów z prywatnych zbiorów do prezentacji multimedialnej. Już dziś zapraszamy na uroczystość 70-lecia działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach, która odbędzie się 7 kwietnia 2018 r. (sobota) o godz. 17.00 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.  

W związku z naszym jubileuszem, zwracamy się z prośbą do mieszkańców o przesyłanie zdjęć związanych z działalnością i wydarzeniami kulturalnymi odbywającymi się w międzyzdrojskiej bibliotece na przestrzeni lat. Materiały prosimy przysyłać na maila: biblioteka.miedzyzdroje@poczta.internetdsl.pl lub biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com bądź przynieść je do biblioteki w celu ich skopiowania. Oryginały zwracamy w nienaruszonym stanie.

Monika Jakubowska