Po 30 miesiącach od wydobycia, dziś (26.06) na marinie w Kamieniu Pomorskim odbyło się uroczyste odsłonięcie ekspozycji wraku XIX – wiecznego żaglowca. Uroczystość była jednym z elementów 10 – lecia obchodów powstania Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Wrak został siłami znakomitych ludzi i sprzętu wyciągnięty. Jednak taki kolos, wymagał przewiezienia i zakonserwowania. Sprawiło to trochę kłopotów i satysfakcji. Wyciągnięte drewno z wody musiało zostać od razu zakonserwowane. Miejsce dla ekspozycji tego wraku jest znakomite, podkreśli ono walory Kamienia Pomorskiego. Jest to niewątpliwie wielka pamiątka, która daje wyobrażenie jak wielkie były te jednostki – podkreślała Zachodniopomorska Konserwator Zabytków.

Obiekt został wyciągnięty w grudniu 2016 roku dzięki pomocy różnych podmiotów, a złożony niczym elementy z puzzli przez szkutników z Centrum Słowian i Wikingów. Pracami kierował Jarosław Bogusławski. Środki na rekonstrukcję i ekspozycję przekazał Urząd Miejski w Kamieniu Pomorskim, Urząd Marszałkowski oraz Zachodniopomorski Konserwator Zabytków.

Ta dzisiejsza uroczystość niewątpliwie wpisuje się w historię naszego miasta. Jest to wartość, która będzie nowym elementem na historycznej mapie tego typu obiektów w Europie. Musimy zdać sobie sprawę jak ważna jest to część naszego miasta, region i naszego kraju. Sama wartość historyczna jest bardzo duża, ale wartość środków finansowych, które były niezbędne do złożenia tego wraku rosła z każdym miesiącem – podkreślał Burmistrz Kamienia Pomorskiego, dziękując wszystkim podmiotom współfinansującym przedsięwzięcie.

Wrak pochodzi z połowy XIX wieku, w momencie rozkwitu sztuki żeglarskiej. Jak szacuje Jarosław Bogusławski okręt miał 40 metrowy pokład i mógł zabrać około 1000 ton ładunku.