Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zarządzeniem upoważnił starostę kamieńskiego do zawarcia z gminą Międzyzdroje – na okres 10 lat – w trybie bezprzetargowym umowy dzierżawy plaż z przeznaczeniem na utrzymanie charakteru turystyczno-wypoczynkowego gminy oraz kąpielisk morskich.
– Zawarcie umowy dzierżawy na okres 10-ciu lat pozwoli gminie Międzyzdroje ubiegać się o środki zewnętrzne na sfinansowanie planowanych inwestycji w tym obszarze – podkreśla wojewoda Tomasz Hinc.
Nieruchomości znajdują się w obrębie 016 i 020 miasta Międzyzdroje; trzy z nich stanowią pas techniczny wybrzeża. Dzierżawie podlegają plaże od linii brzegu morskiego do okolic podnóża wydmy oraz dojścia i zejścia na plażę.
Zgodnie z przepisami, starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, wydzierżawiają, wynajmują i użyczają nieruchomości wchodzące w skład zasobu, przy czym umowa zawierana na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony wymaga zgody wojewody; zgoda wojewody jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość.
Warunki dzierżawy plaż w województwie zachodniopomorskim są jednolite i transparentne dla wszystkich gmin, które chcą zawierać umowy dot. dzierżawy – zostały zapisane w wytycznych wojewody z kwietnia br. Wolna od działalności gospodarczej ma być przestrzeń od linii wody do połowy plaży w kierunku wydm, jednak nie mniejsza, niż 10 metrów od linii wody. Dzierżawca ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na obszarach dzierżawionych i w pełni współpracować z Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego. Do obowiązków dzierżawcy należy również utrzymanie systemu oznaczeń, m.in. słupków, tablic, masztów, w szczególności informacji dot. granic plaży strzeżonej i miejsc udzielania pierwszej pomocy.
– Bezpieczeństwo osób wypoczywających na plażach Pomorza Zachodniego jest najważniejsze, dlatego w wytycznych znalazł się także zapis o konieczności wskazania miejsca na lądowiska dla LPR oraz miejsca wyznaczonego w celu przekazywania osób, które wymagają transportu lub uległy wypadkowi i są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia – dodaje wojewoda Tomasz Hinc.
8 komentarzy
Gosc mówi:
cze 1, 2019
o godzinie 20:38
Słyszałem, że nie wszyscy?
Anonim mówi:
cze 1, 2019
o godzinie 16:30
Za tymi dzierzawami głosowali wszyscy radni w tym np.J.Mazur czy też Natkańska
KW mówi:
cze 1, 2019
o godzinie 10:49
A więc kierując się zasadą przezorności, przy podpisywaniu umów na działalność należy brać pod uwagę stan linni brzegowej cofniętej o 10 metrów w porównaniu do stanu linni brzegowej przy flaucie. A lepiej nawet zmienić zapis na lokalizację gastronomii nie dalej niż 10 m od podstawy wydmy i nie bliżej niż 3 m od podstawy – taki pas techniczny pod wydmą np. dla traktorów, WOPR i spacerowiczów w czasie sztormu.
Gość mówi:
maj 31, 2019
o godzinie 19:49
To tak jak widniała tabliczka z napisem tylko dla gości hotelowych i radni którzy byli częstymi gośćmi na plaży tego napisu nie zauważyli przez cały sezon? A przecież plaża to nasze dobro publiczne.
Piotr mówi:
maj 31, 2019
o godzinie 16:23
„Wolna od działalności gospodarczej ma być przestrzeń od linii wody do połowy plaży w kierunku wydm, jednak nie mniejsza, niż 10 metrów od linii wody.”
W dniu podpisania umowy lokalizacja baru będzie w połowie plaży np.15m od brzegu,
po 2 tygodniach linia brzegowa się zmieni i bar będzie stał już tylko 6 m.od brzegu,
i co w tedy?
Gość mówi:
maj 31, 2019
o godzinie 15:24
A wszyscy za przecież to radni zdecydowali
Ja mówi:
maj 31, 2019
o godzinie 12:51
Nasze miasto nasz dom i wszystko w temacie plaża prywatna staje się faktem a wy buraki dalej na nich głosujcie
za darmo? mówi:
maj 31, 2019
o godzinie 9:23
za ile kasy ta dzierżawa?