Świadectwa energetyczne stają się obowiązkowe. Od końca kwietnia bez tego dokumentu nie będzie można dać ogłoszenia o sprzedaży mieszkania ani go wynająć.

Świadectwa energetyczne to certyfikaty, które określają wydajność energetyczną mieszkania lub domu. Do tej pory były obowiązkowe w przypadku budynków wybudowanych po 2009 r. Za ich brak groziły wysokie kary, nawet do 10 tys. zł, ale w praktyce nie były egzekwowane.

Od 28 kwietnia 2023 r. ma to się zmienić. Tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, zgodnie z którą świadectwa energetyczne będą obowiązkowe. Za ich brak będzie grozić grzywna do 5 tys. zł.

Od 28 kwietnia właściciele nieruchomości będą musieli przedstawić świadectwo energetyczne m.in. w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Obowiązek będzie dotyczyć także nowo budowanych nieruchomości. Inwestorzy będą musieli wówczas załączać świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Nie będą tego musieli robić właściciele domów do 70 mkw., które powstały „do własnych celów mieszkaniowych”.

Konieczność sporządzania świadectw energetycznych dotyczyć będzie także właścicieli nieruchomości, które przeszły niedawno termomodernizację, np. gdy doszło do wymiany okien, instalacji grzewczej czy docieplenia budynku.

Zmieni się też zakres świadectw energetycznych. Do tej pory znajdowały się w nich informacje dotyczące wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię końcową. Od 28 kwietnia dojdzie obowiązek podawania w nich rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i tzw. nieodnawialną energię pierwotną. Konieczne będzie także podawanie m.in. udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię oraz danych o jednostkowej wielkości emisji CO2 budynku.

Co ważne, świadectwo energetyczne będzie ważne przez 10 lat od jego sporządzenia. Jednak dokument, który powstał przed 28 kwietnia 2023 r., może stracić ważność przed upływem 10 lat, jeżeli nieruchomość przeszła remont po przygotowaniu świadectwa energetycznego.