Zakaz sprzedaży samochód spalinowych od 2035 r. staje się faktem. Rada Unii Europejskiej w ostatnich dniach marca przegłosowała przepisy, które mają sprawić, że na naszych drogach będzie mniej samochodów z silnikami benzynowymi i diesla. Co o tych założeniach sądzą Polacy?

Unijna regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 r. W praktyce oznacza to, że po tej dacie nie będzie można kupić i zarejestrować nowego auta spalinowego.

Możliwe będzie jedynie kupno nowych aut elektrycznych i wodorowych. Samochody spalinowe nie będą zakazane. Nie będzie można ich kupić, ale dalej będzie można nimi jeździć.

United Surveys w sondażu dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zapytało ankietowanych, co myślą o unijnym zakazie: Parlament Europejski zdecydował o zakazie sprzedaży na terenie Unii nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Czy Pana/i zdaniem jest to dobra czy zła decyzja?

Aż 64,7 proc. respondentów odpowiedziało, że ta decyzja jest zła, z czego aż 48 proc. pytanych udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie zła”.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. popiera 26,9 proc. pytanych. Zdania na ten temat nie ma 8,5 proc. respondentów.