Sakwy rowerowe, ręczniki z mapą trasy (!), bidony, kubki, pompki i inne gadżety z logo Pomorza Zachodniego są do wygrania w konkursie, który poprzedza tegoroczny Rajd wokół Zalewu Szczecińskiego. Wydarzenie organizuje Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a parterem jest Województwo Zachodniopomorskie. By sięgnąć po atrakcyjne nagrody, wystarczy zrobić zdjęcie na malowniczej trasie i opublikować jako komentarz do konkursowego posta na portalu społecznościowym.

Wiosna na trasie rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego – fotokonkurs pod takim hasłem wystartował 1 kwietnia 2022 r. I nie jest to primaaprilisowy żart, bo nagrody dla autorów najciekawszych zdjęć już są przygotowane. To sakwy rowerowe, pompki, bidony, pojemniki turystyczne, kubki, ręczniki szybkoschnące z mapą trasy wokół Zalewu, pokrowce na rowery.

Jak je zdobyć? Organizatorzy zabawy, Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, wyjaśnia to jednym zdaniem: „Pokaż nam wiosnę, którą spotkałeś podczas swojej wycieczki na Trasie rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego!| Zdjęcie z takiej wyprawy wystarczy opublikować jako komentarz do konkursowego posta na: https://pl-pl.facebook.com/gryfus.szczecin/

A później już tylko czekać na wyrazy uznania, wyrażone symboliczną „łapką”, znakiem kciuka w górę. Zdjęcia można przesyłać od 1 do 23 kwietnia. Tego dnia zakończy się głosowanie. Ogłoszenie wyników zaplanowano 24 kwietnia 2022 r. Szczegółowy regulamin:  https://gryfus.szczecin.pl/wiosnanatrasie/

Terminy są oczywiście, nieprzypadkowe. W dniach 23-24 kwietnia odbędzie się XI Rajd wokół Zalewu Szczecińskiego. Największe wydarzenie rowerowe na Pomorzu Zachodnim. Co roku uczestniczy w nim kilkuset miłośników dwóch kółek. Nie tylko z regionu, nie tylko z Polski. Grupy zorganizowane i turyści indywidualni. Trasa jest dość długa (280 km) i atrakcyjna. Podróż umilają piękne widoki na ogromny akwen, a przystanki na trasie zaplanowane są w miejscach z fascynującą historią i zachwycającą przyrodą.

– Tę przyrodę, budzącą się wiosną do życia, warto podziwiać z roweru i podczas przystanków, pikników czy nawet biwaków na trasie. Piękne wiosenne zdjęcie z wyprawy wokół Zalewu Szczecińskiego będzie nie tylko pamiątką, ale również szansą na fajną nagrodę – zachęca do udziału w konkursie marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Na rowerowych gadżetach znajduje się logo Pomorza Zachodniego.

– Jesteśmy regionem, który stawia na ekologię, zdrowy tryb życia, aktywny wypoczynek. Mamy wspaniałe szlaki rowerowe, które z roku na rok stają się atrakcyjniejsze dzięki realizowanym inwestycjom – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Budowę i rozwój transgranicznego szlaku wokół Zalewu Szczecińskiego, prowadzącego przez Pomorze Zachodnie i Meklemburgię – Pomorze Przednie, umożliwiają fundusze unijne. Województwo Zachodniopomorskie, wspólnie z samorządami gminnymi i powiatem Greifswald realizuje projekt INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko niemiecki produkt turystyczny”. To już drugi projekt w ramach Interregu, w ramach którego powstają „brakujące” odcinki, tworzony jest system informacji i promocji trasy, organizowane są rowerowe eventy. W styczniu br. rozpoczęła się dystrybucja – po dwóch stronach granicy – nowowydanej mapy rowerowej (18 tysięcy egzemplarzy). Planowane jest również uruchomienie aplikacji mobilnej oraz portalu internetowego dedykowanego trasie wokół Zalewu. Mapy, narzędzia elektroniczne czy materiały promocyjne przygotowywane są w trzech językach – polskim, niemiecki i angielskim. Kolejna dobra informacja dla podróżujących na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego to budowa specjalnych miejsc schronienia. Pięć zabudowanych wiat powstanie w gminach Stepnica (1), Wolin (2), Międzyzdroje (2).

W ramach projektu INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko niemiecki produkt turystyczny” Województwo Zachodniopomorskie również wspiera finansowo organizację Rajdu wokół Zalewu Szczecińskiego. Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. Dofinansowanie uzyskane od samorządów zostanie przeznaczone na zakup dedykowanych koszulek kolarskich, na których znajdą się m.in. barwy narodowe Ukrainy. Oprócz takich gestów solidarności rowerzyści zapowiadają również zbiórkę darów i „skarbonkę” na pomoc dla uchodźców.

https://www.facebook.com/events/453205723053131

https://pl-pl.facebook.com/gryfus.szczecin/

Rajd rozpocznie się w sobotę 23 kwietnia (godz. 5.30) na szczecińskiej Łasztowni. Pierwszego dnia zaplanowano ok. 150 km. Nocleg i posiłki – w Świnoujściu. W niedzielę – powrót do Szczecina (130 km). Uczestnicy rajdu będą poruszać się w grupach, dość żwawym tempem (20 -25 km/h). O bezpieczeństwo zadbają wolontariusze SKR Gryfus, a na odcinkach gdzie nie będzie możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych – policja. Film z ubiegłorocznego rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=5k0VI7v6-D4