Prawie co czwarty Polak na organizację tegorocznych świąt wielkanocnych zamierza wydać od 200 do 400 zł, co piąty chce przeznaczyć na ten cel od 400 do 600 zł – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Opinii RMF. Tymczasem Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE przekazuje, że za koszyk wielkanocnych produktów w tym roku będziemy musieli zapłacić więcej niż w ubiegłym roku.

Nie jest łatwo oszacować, ile pieniędzy wydamy na organizację świąt wielkanocnych w tym roku, choćby z uwagi na rosnącą inflację i długo wyczekiwane poluzowanie obostrzeń pandemicznych. Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Opinii RMF, najwięcej osób – 24 proc. – deklaruje, że planuje przeznaczyć na ten cel kwotę od 200 do 400 złotych.

Od 400 do 600 zł na organizację tegorocznych świąt planuje przeznaczyć 21 proc. ankietowych. 10 proc. badanych zamierza na ten cel wydać od 800 do 1000 zł, 9 proc. – od 600 do 800 zł, 7 proc. – powyżej 1000 zł, a 5 proc. – do 200 zł.

Z badania wynika także, że wydatków na organizację świąt wielkanocnych w tym roku nie planuje 2 proc. z nas. 23 proc. ankietowanych jeszcze nie zdecydowało, ile pieniędzy przeznaczy na ten cel.

Ile pieniędzy w tym roku przeznaczysz na organizację świąt wielkanocnych?

Zobacz wyniki

Największy wzrost cen dotyczy m.in. mięsa. W niektórych przypadkach wynosi on 100 procent w porównaniu do analogicznego okresu rok temu.

W niektórych sklepach cały indyk kosztuje około 20 złotych. Wytłaczanka jaj to koszt około 10 złotych. Kilogram marchwi to wydatek czterech złotych, kilogram bananów siedem złotych, cytryny to koszt 12 złotych. To oczywiście ceny mocno uśrednione.