Miejsca schronienia, gdzie rowerowi podróżnicy mogą odpocząć, zjeść posiłek, osuszyć ubrania – powstaną przy trasie Blue Velo prowadzącej znad morza na południe województwa. Pięć wiat zaplanowano w gminach Międzyzdroje, Wolin i Stepnica. Ustalone są już dokładne lokalizacje i szczegóły techniczne. Trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę i pozwoli zrealizować projekt jeszcze w tym roku.

Wiaty dla podróżujących na dwóch kółkach to konstrukcje dobrze znane z tras rowerowych np. w Niemczech. Są miejscem odpoczynku, posiłku, a czasem także dłuższego postoju, awaryjnego noclegu. Zapewniają schronienie przed deszczem i wiatrem.

– W tym roku chcemy zbudować pięć specjalnych wiat na trasie znad morza, brzegiem Zalewu Szczecińskiego – informuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.- Schronienia – gdzie można dłużej odpocząć, przygotować sobie posiłek na turystycznej kuchence, przeczekać deszcz – są oczekiwane przez rowerzystów, ale również miłośników dłuższych pieszych wycieczek. Pomorze Zachodnie to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Naturalne walory przyrodnicze uzupełniamy nowoczesną infrastrukturą, przyjazną środowisku i turystom.

Wiaty powstaną pod Międzyzdrojami – w Wicku (blisko muzeum V-3) i w okolicach Lubiewa przy plaży; na północ od Wolina – nad samym Zalewem i przy wiatraku; oraz w Czarnocinie przy Parku Natura Zalewu. To miejsca bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników dwóch kółek. Trasa Blue Velo łączy się z popularną Velo Balticą i pokrywa się ze wschodnim odcinkiem trasy wokół Zalewu Szczecińskiego, prowadząc na południe województwa.

Wiadomo już, jak będą wyglądać miejsca schronienia dla rowerzystów: 5,35 m szerokość; 4,35 m długości; wysokość – prawie 4 metry. Powierzchnia zabudowy – ponad 23 metry, powierzchnia użytkowa: 15,61 m kw. Mają być kryte gontem z drewna modrzewiowego, w dwóch warstwach. Pod wiatą znajdował się będzie stół drewniany na konstrukcji stalowej, siedziska, stojaki na rowery z profili stalowych. Zaplanowano również czterokomorowy kosz na odpady segregowane i tablice informacyjne (na jednej znajdzie się mapa).

Postępowanie na „Budowę pięciu miejsc odpoczynku rowerzystów w pięciu miejscach na trasie Blue Velo w ramach realizacji projektu INT 174 pt. „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego – wspólna tożsamość pogranicza” w tym tygodniu zostało ponownie ogłoszone. Termin składania ofert upływa 8 sierpnia 2022 r.

Szczegóły: https://zamowienia.wzp.pl/umwz/public/postepowanie?postepowanie=31375000

Wiaty zostaną wybudowane na podstawie projektu budowlano-wykonawczego sporządzonego przez firmę MXL4. To pracownia architektoniczna, która przygotowała projekt przebudowy mostu w Siekierkach ze słynną już platformą widokową. Konstrukcja wiat również jest bardzo ciekawa. Mogą one stać się jedną z turystycznych wizytówek Pomorza Zachodniego i dodatkową atrakcją rowerowych wypraw. Co ważne, przygotowany projekt będą mogły wykorzystywać gminy czy zarządcy lasów i budować kolejne wiaty na swoim terenie.

Na realizację opisanego w zamówieniu zadania wykonawca będzie miał maksymalnie 70 dni od podpisania umowy. Zakres prac obejmuje roboty ziemne, wykonanie podłoża i podkładu z zapraw i betonu, wykonanie konstrukcji i pokrycia dachowego, roboty budowlano-montażowe, umocnienie poboczy poprzez plantowanie i humusowanie wraz z obsianiem trawą, wykonanie elementów małej architektury. Partnerem projektu INT 174 jest Powiat Greifswald oraz Turismusverband Vorpommern (Stowarzyszenie Turystyki Pomorza Przedniego).