Pamiętajmy o braniu paragonów! Ułatwią nam one zgłoszenie reklamacji, porównanie cen i sprawdzenie, czy transakcja została prawidłowo rozliczona. Paragon to większe bezpieczeństwo klienta i dowód uczciwości przedsiębiorcy szanującego zasady uczciwej konkurencji. KAS prowadzi na bieżąco kontrole i walczy z tzw. szarą strefą, jednak w przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa kupujących, czyli nas wszystkich.
Paragon, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT.
Wydanie paragonu w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale także dla nas wszystkich. Paragon jest potwierdzeniem, że podatek trafił do budżetu państwa a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.
Oszustwa paragonowe
Jeśli nieuczciwy przedsiębiorca zatai, że odbyła się transakcja i nie wystawi paragonu, to kwotę podatku VAT będzie mógł schować do kieszeni – nie trafi ona budżetu państwa. Co więcej, w ten sposób „zaoszczędzi” też na podatku dochodowym. Strata budżetu państwa będzie więc jeszcze wyższa niż wartość podatku VAT.
Takie postępowanie jest nieuczciwe w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi, i względem wszystkich obywateli. Budżet państwa to przecież pieniądze nas wszystkich. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który rzetelnie płaci podatki. Biorąc paragon, wspieramy uczciwą konkurencję na rynku.
Dlatego tak ważne jest, by nikt nie uchylał się od płacenia podatków. Duże znaczenie w zwalczaniu tego procederu ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.
Zgłaszajmy, jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić. Możemy to zrobić:
- w urzędzie skarbowym;
- przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000;
- na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl;
- przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie gov.pl.
Prawidłowy paragon
Warto zwrócić uwagę na prawidłowo wystawiony paragon. Zdarza się, że zamiast niego otrzymujemy potwierdzenie zapłaty kartą płatniczą. Musimy pamiętać, że wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą debetową lub kredytową.
Nie zastępuje on paragonu fiskalnego. Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonów niefiskalnych. Dotyczy to przede wszystkim usług gastronomicznych. Zamiast paragonu wystawiane są rachunki lub paragony kelnerskie. Zobacz, jak wygląda prawidłowo wystawiony paragon: wezparagon.gov.pl
6 komentarzy
Mocherowy beret mówi:
lip 21, 2023
o godzinie 10:15
Artykuł jak stworzyć podpie…czy aby pis żyło się lepiej. Jak za czasów głębokiej komuny, straszenie prywaciarzami i kułakami, przez których zrobiła się straszna bieda. Trzeba reaktywować ormo dla obrony klasy robotniczej, emerytów itp. przed tymi krwiopijcami i wyzyskiwaczami. Pamiętajcie „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”
Anonim mówi:
lip 21, 2023
o godzinie 8:02
Pisiory kasy szukają hahahahaha
Anonim mówi:
lip 21, 2023
o godzinie 0:49
Czyżby się hajsik pisowcom nie zgadzał? Na 13, 14 i plusiki zaczyna brakować? Peszek, wy dymacie nas, my was.
Anonim mówi:
lip 20, 2023
o godzinie 18:33
UJAWNIAMY! Tak PiS wychował sobie MILIONERÓW https://www.youtube.com/watch?v=vCFhDoApL40
polak mówi:
lip 20, 2023
o godzinie 18:01
Jeden prosty przepis: obowiązek wydania paragonu przez sprzedawcę oraz obowiązek kupującego aby paragon od sprzedawcy wziąć. Przy wyjściu ze sklepu bez paragonu w razie kontroli, ukarany jest sprzedawca oraz kupujący. Są kraje w których takie przepisy obowiązują i nikt bez paragonu ze sklepu nie wyjdzie. Nie wiem, dlaczego w Polsce ustawodawca wzbrania się przed wprowadzeniem tego rozwiązania. Wpływy do budżetu większe, bardziej uczciwa konkurencja na rynku, same plusy.
Anonim mówi:
lip 20, 2023
o godzinie 23:08
Sprawdź najpierw te kraje które mają obowiązek kontroli paragonu przy wyjściu jaki mają poziom opodatkowania w stasunku do poziomu życia. W PL uczciwie to zamyka się biznes a nie go prowadzi. Najlepiej to oddać wszystko co się zarabia.