Już w sobotę 19 października w auli szkoły podstawowej nr 1 odbędą się Warsztaty dla dzieci I-VI – bliżej opery. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską, jedyną taką instytucją w województwie zachodniopomorskim!

Warsztaty bliżej opery przeniosą uczestników do tajemniczego świata opery w otoczeniu manekinów z kostiumami oraz niecodziennej scenografii.

Uczestnicy dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto w niej pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci.

Będzie można usłyszeć śpiew operowy oraz poznać rodzaje głosów. Po projekcji odbędzie się spotkanie z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Na zakończenie dzieci poczują się jak artyści na scenie przymierzając kostiumy ze spektakli.

źródło:
KADEK