– Wiedzieliśmy jak ważne jest, aby gmina Wolin uwolniła ogromny potencjał w zakresie turystyki poprzez realizację szeregu inwestycji – mówi Ewa Grzybowska. Burmistrz Wolina zaznacza, że nie udałoby się to, gdyby nie dobre relacje i płaszczyzna do współpracy z szeregiem instytucji, które merytorycznie zajmowały się tymi tematami.

Dzięki pozyskanym dofinansowaniom i zabezpieczonym środkom z gminnego budżetu udało się sporo zbudować. To m.in.

✅️Przystań Morska w Wolinie wraz z zagospodarowaniem terenu. Powstały pomosty, miejsca parkingowe, przestrzeń dla kamperów i infrastruktura sanitarna. Całość terenu objęta monitoringiem i nowoczesnym oświetleniem. Droga prowadząca do tego miejsca została również gruntownie przebudowana. Przystań zostanie rozbudowana m. in. o budynek sanitarny, który będzie w pełni przystosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne. Powstaną jeszcze pomosty pływające z miejscami cumowniczymi dla ok 40 jednostek, a także budynek magazynowy sprzętu wodnego.

✅️Równolegle z infrastrukturą na istniejącej Przystani, powstanie kąpielisko z pomostem dla plażowiczów. Nie zabraknie przebieralni i punktu widokowego w granicach tego kapieliska. Posiadamy na te inwestycję pełną dokumentację projektową wraz ze wszelkimi pozwoleniami.

✅️Wybudowaliśmy pomost rekreacyjny w kształcie litery „T” do cumowania niewielkich jednostek pływających (łodzie, kajaki, jachty). Wzdłuż ul. Warnowskiej i brzegu jeziora Wisełka wybudowana została ścieżka spacerowa oraz uporządkowano teren wraz z zielenią. Dodatkowo zamontowane zostały elementy małej architektury takie jak ławki, śmietniki, urządzenia zewnętrzne rekreacyjno-sportowe, grille stałe wraz z towarzyszącym stołem z dwoma ławami, zadaszona altana ze stołem i ławkami oraz oświetleniem.

✅️W tym miejscu trzeba też wspomnieć o ścieżkach rowerowych, wybudowanych z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przy naszym udziale. Około 39 km ścieżek pozwala mieszkańcom i turystom zwiedzać naszą Gminę na rowerze.

🫴Mimo, że o zejściach na plaże decyduje Woliński Park Narodowy, to nie zniechęciło nas to do działania. Odbyliśmy z przedstawicielami WPN szereg rozmów w ww. sprawie i mimo mocno ograniczonego budżetu tej instytucji, udało nam się zadbać o zejścia.

✅️Powstało już zejście na plażę w Świętouściu i Wisełce. Kontynuujemy współpracę z WPN w tym zakresie poprzez utrzymanie czystości i zapewnienie sanitariatów przy plaży.

źródło:
Ewa Grzybowska
Burmistrz Wolina