Dziesięć lat temu, 26 czerwca 2009 r., Rada Miejska w Kamieniu Pomorskim powołała do życia Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. W ciągu dekady zgromadziliśmy szereg unikatowych zabytków i pamiątek, będących eksponatami wielu wystaw tematycznych o zasięgu lokalnym, krajowym i zagranicznym.

Od tamtego czasu Muzeum gościło w swych murach dziesiątki tysięcy turystów oraz nawiązało współpracę z wieloma instytucjami samorządowymi, kulturalnymi, kościelnymi oraz stowarzyszeniami. Od dekady Muzeum służy mieszkańcom Kamienia Pomorskiego, budując lokalną tożsamość i angażując się w wiele projektów. Działalność MHZK znana jest w całym kraju, szczególnie przez szeroko nagłośnioną akcję wydobycia wraku XIX-wiecznego żaglowca z wód Bałtyku.

Instytucja wciąż się rozwija, staje przed kolejnymi dużymi wyzwaniami, do których z pewnością należeć będzie organizacja wystawy poświęconej odkryciu prototypu kondensatora elektrycznego przez Ewalda von Kleista.

Program obchodów na 10 – lecie MHZK:

12.00 Uroczyste odsłonięcie ekspozycji wraku XIX – wiecznego żaglowca na kamieńskiej marinie.
W grudniu 2016 roku z wód Morza Bałtyckiego został wydobyty wrak żaglowca, a po prawie trzech latach można go już oglądać na kamieńskiej marinie. Projekt spotkał się z uznaniem krajowych mediów. Historia wydobycia, konserwacji i ekspozycji statku trwale zapisała się w działalności Muzeum.
13.00 Otwarcie wystawy pt. „Spuścizna 15 lat archeologicznych odkryć na terenie Kamienia Pomorskiego”.
Na wystawie prezentowane będą zabytki z ostatnich piętnastu lat odkryte na terenie miasta, m.in. te odnalezione podczas budowy mariny czy rewitalizacji rynku Starego Miasta. Na ekspozycję złożą się zabytki od wczesnego średniowiecza po czasy II wojny światowej. Perełką wystawy będzie rękojeść noża wikingów odkryta w 2011 roku na kamieńskim rynku.
13.30 Uroczysty poczęstunek
14.00 Pamiątkowe zdjęcie

źródło:
MHZK