W poniedziałek uczniowie nie pójdą do szkoły. Zgodnie z decyzją rządu, w związku z IV fala zachorowań na koronawirusa, do 9 stycznia przechodzą na naukę zdalną. Rodzicom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Poniżej wyjaśniamy, jak go zdobyć.
Do 9 stycznia 2022 roku zostaje ograniczone stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie przechodzą na naukę zdalną. Czynne mają być świetlice dla dzieci z klas I-III, jeśli tego będą chcieli rodzice.
Ograniczenia nie dotyczą przedszkoli i zerówek. Co ważne, możliwe będzie w tym czasie organizowanie konsultacji w szkole dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego. Odbędą się też zaplanowane wcześniej konkursy, turnieje i olimpiady. W między czasie uczniowie mają zimową przerwę świąteczną, która potrwa od 23 do 31 grudnia.
Od poniedziałku uczniowie zaczynają naukę online, a ich rodzice będą mogli dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wyniesie 80 proc. wynagrodzenia i nie wliczy się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w ciągu roku.
Taki zasiłek dostaną rodzice dzieci, które nie skończyły 8 lat i starszych, niepełnosprawnych uczniów:
- do 16 lat, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, którzy mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, którzy mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Maksymalny okres, za który można dostać zasiłek, to 21 dni, licząc od poniedziałku. Nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). By dostać zasiłek, trzeba złożyć oświadczenie u pracodawcy albo przez portal PUE ZUS. Można je znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych albo Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski radzi, by zrobić to jak najszybciej. Pieniądze będą wypłacane w ciągu 30 dni.
9 komentarzy
Ir mówi:
gru 21, 2021
o godzinie 11:15
Naóczycielka wstafia ufagi bo moje dziecko niema dostempu do maila szkolnego tylko logóje się z pryfatnego
Anonim mówi:
gru 21, 2021
o godzinie 20:08
O rany, a Ty gdzie szkołę skończyłaś/łeś? Po tym co napisałaś/łeś wydaje mi się że zbyt często to się nie było w szkole.
Anonim mówi:
gru 20, 2021
o godzinie 20:05
A jak mam, prace do Umowę Zlecenie i co wtedy? A, pracować muszę dziecko jest w 1 wszej klasie i co, czy ktoś mi zapłaci jak mam umowę zlecenie? Zona też pracuje na Umowę zlecenie i co wtedy, kto nam zapłaci? To jest okradanie ludzi ze tak zatrudniają, aby złodziejom było wygodnie, a my tyramy i to ciężko na Smieciowkach i nic nam się nie należy. Może wkoncu za to ktoś się weźmie i dadzą ludziom normalne umowy. Dlaczego w biurach czy, w Gminie, czy w Urzędzie Skarbowym niemaja umów Smieciowek???. Tylko ludziom biednym dają zeby nic im się nie należało. Nawet bonów na Święta Bożego Narodzenie nie dadzą. Jak smieci traktują.
Anonim mówi:
gru 20, 2021
o godzinie 14:04
Jeszcze 2 tygodnie ostatnia prosta etc. :-) robią was jak chcą.
D mówi:
gru 19, 2021
o godzinie 19:21
Jestem tego samego zdania nauka a nie głupoty,u nas rok temu to samo, online pokazywanie chomików,kotów przez uczniów a nauczyciele się cieszą.To rozpraszanie innych uczniów.To ma być nauka?czy pokaz rzeczy,osób które mamy w domach?
Anonim mówi:
gru 19, 2021
o godzinie 15:48
Co tam bredzisz anonimie z 14:14 ? 😂😂
Anonim mówi:
gru 19, 2021
o godzinie 19:02
nic.od tego są dowody 😁🤣
Anonim mówi:
gru 19, 2021
o godzinie 19:55
dobrze bredzi👍
Chyba w klasie są uczniowie i nauczyciel a nie ciotka,wujek,dziadek babka czy też małe szkraby.Na zdalnym okazuje się kto jest ulubieńcem a kto trędowatym
Anonim mówi:
gru 19, 2021
o godzinie 14:14
I się zacznie pokazywanie rzeczy nie na temat,pupil będzie pokazywać rodzeństwo a drugi uczeń gorszej kategorii nie będzie mógł pokazać swojego brata