W polskich mediach przez co najmniej 80 proc. czasu w g. 5-24 grać ma polska muzyka – zapowiedział w czwartek Marek Suski. Takie zmiany ma wprowadzić nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.

„To ustawa, która zmienia ilość polskiej muzyki w polskich mediach. Ustawa przewiduje 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów muzyczno-słownych. I proponujemy co najmniej 80 proc. w godz. 5-24. I tutaj jest jeszcze jeden element, taki bonus dla debiutantów – czas antenowy zespołów czy utworów muzycznych, które byłyby zespołami bądź utworami debiutanckimi, będą liczone jako 300 proc. czasu antenowego” – mówił poseł PiS.

Polityk tłumaczył, że w tych zmianach chodzi o „dbałość o polską kulturę, polską muzykę i polskich artystów”, którzy obecnie w związku z pandemią są w szczególnie trudnej sytuacji.

Stąd też ogromne zubożenie naszych artystów. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom (…) Myślę, że to będzie też pomocą i zachętą, żeby nowe utwory, czy nowi wykonawcy mogli wchodzić na rynek. To rozwiązanie podobne jak w niektórych innych krajach Unii Europejskiej, podobne jak np. we Francji (…) To pierwszy krok w celu promocji naszej kultury, jeżeli chodzi o tego rodzaju rozwiązania – mówił poseł Suski.

Wyjaśniał, że nowelizacja to projekt poselski, wspierany przez posłów partii rządzącej, ale PiS liczy, że zdobędzie szersze poparcie. „Liczymy, że będzie tutaj ogólnonarodowa zgoda, by byłoby dziwne, gdyby byli przeciwnicy naszej muzyki, a sojusznicy zagranicznej, ale zobaczymy” – stwierdził Marek Suski.