48 – letni mieszkaniec Wolina, Daniel Pałosz, trenuje także w Międzyzdrojach w Morzu Bałtyckim. Od 10 lat morsuje, od 4 lat pływa w zimnej wodzie. Po uzyskaniu kwalifikacji niebawemwystartuje na Mistrzostwach Świata w Lodowym Pływaniu – IISA 4th World Championship w Głogowie. Drugi sezon z rzędu startuje w zawodach Ice Cup Poland – Puchar Polski w Lodowym Pływaniu, gdzie zawodnicy z całego kraju rywalizują między sobą i za każdym razem pokonują własne bariery.

Pływanie lodowe – zimowe polega na pływaniu w wodzie o temperaturze 5,0 st. C lub niższej, bez pomocy, w jednym standardowym kostiumie pływackim, jednej parze okularów i jednym standardowym, silikonowym czepku pływackim wg. zasad określonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pływania Lodowego – (IISA) International Ice Swimming Association. Zawody, w których bierze udział, obejmują dystanse od 25 do 1000 m we wszystkich stylach, w kategoriach mężczyzn, kobiet i osób niepełnosprawnych. Pływa na otwartych akwenach oraz w basenach pod gołym niebem.

Pływanie lodowe to sport ekstremalny o znaczących korzyściach zdrowotnych i psychicznych, a jego motto to „Bezpieczeństwo i uczciwość”. Celem IISA jest doprowadzenie do momentu, kiedy pływanie lodowe zadebiutuje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i jako pływanie stanie się pierwszym sportem, który pozwoli rywalizować zarówno na letniej, jak i zimowej Olimpiadzie.

W Polsce sport ten uprawia około 1000 osób. Na zawodach z cyklu Ice Cup Poland (ICP) – Puchar Polski w Lodowym Pływaniu startuje około 450 zawodników, kobiet i mężczyzn. Uczestnicząc w ICP zdobyłem kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w Lodowym Pływaniu – IISA 4th World Championship Głogów 4-6.02.2022, gdzie wystartuje na 50 m w stylu dowolnym i klasycznym oraz na koronnym dystansie lodowych pływaków, na dystansie 1000 m. Zawody odbędą się na rzece Odrze, w Głogowie, na tymczasowym basenie 25 m, wybudowanym został w Zatoce Kolegiackiej.

W mistrzostwach weźmie udział około 350 zawodników z 32 krajów całego świata. Do Głogowa przyjadą m.in. reprezentanci Australii, Nowej Zelandii, Maroka, Izraela, Grecji, Republiki Południowej Afryki, Niemiec, Czech, Rosji, Holandii, Hong – Kongu, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Rywalizacja odbywać się będzie na różnych dystansach od 50 do 1000 m.

W Głogowie będzie reprezentantem Polski, ale też miasta Wolin i całej wyspy Wolin, z czego jest dumny i ma nadzieję, że da przykład innym osobom kochającym wchodzić do zimnej wody (morsom i foczkom), że nie tylko stanie w „neoprenowej zbroi” jest super, ale że pływanie w niej jest możliwe i też dostarcza moc adrenaliny.

Morsując, wytrzymywał w zimnej wodzie do około 8 minut. Ubrany był w czapkę, rękawiczki i buty neoprenowe. Dzisiaj wchodzi do lodowatej wody boso, z gołymi dłońmi, w czepku silikonowym na głowie i okularkach pływackich. Pływa do 1000 m (temp. wody od 0 do 5 stopni) i spędza w wodzie maksymalnie około 25 minut. Jego adaptacja do zimna mocno wzrosła. Nauczył się swojego organizmu i wie jakie sygnały mu wysyła – „walcząc o życie”. Przestał bać się hipotermii, która pojawia się już po około 15 minutach przebywania w wodzie. Wie, że bełkotanie, zachwiania równowagi, brak czucia w dłoniach i stopach to normalne u lodowych pływaków po wyjściu z wody. Choć zabrzmi to dziwnie… sprawia mu to dużą przyjemność i powoduje, że chce wracać do zimnej wody.

źródło:
Tomasz Krawczyk
Spolecznoscmiedzyzdroje.pl