To już jutro! W Wolinie rusza największe wydarzenie historyczne w tej części Europy! Przez trzy dni przyciągnie ono kilkadziesiąt tysięcy turystów – mowa rzecz jasna o Festiwalu Słowian i Wikingów, którego organizację wstrzymała pandemia.
Stałe elementy programu festiwalu:
5 sierpnia (piątek) – w godzinach od 11:00 do 20:30
6 sierpnia (sobota) – w godzinach od 10:00 do 20:30
7 sierpnia (niedziela) – w godzinach od 10:00 do 18:00
Zwiedzający mają okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników.
Dla odwiedzających przygotowano atrakcje:
pokazy średniowiecznych rzemiosł, m.in.: garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa-jubilerstwa, szewstwa-skórnictwa, bursztyniarstwa, snycerstwa, rogownictwa, wikliniarstwa, mennictwa i innych,
prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów, bardziej wytrwali mogą spróbować swoich sił w walce,
stanowiska strzelania z łuku, rzucania oszczepem,
prezentacja i degustacja średniowiecznych przysmaków,
plac zabaw dla najmłodszych, gdzie odbywają się gry, zabawy, konkursy i turnieje (przygotowane i przeprowadzane przez Publiczne Gimnazjum w Wolinie),
gry i zabawy dla dzieci i dorosłych prowadzone przez zespoł Birka Boys,
Strefa czytania – miejsce, w którym odwiedzający będą mogli nabyć książki, spotkać się z ich autorami oraz wziąć udział w interesujących prelekcjach i warsztatach.
Muzyka stanowiła ważny element życia codziennego barwnego świata wczesnego średniowiecza. Podczas festiwalu usłyszymy ją w wykonaniu takich zespołów, jak: Ęzibaba (Polska), Dziwoludy (Polska), Gjoll (Słowacja), Daj Ognia (Polska).
IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
A – STREFA CZYTANIA
B – TURNIEJ ŁUCZNICZY
C – OBRZĘDY SŁOWIAN
D – WARSZTATY SŁOWIAN I WIKINGÓW
E – POTYCZKI SŁOWIAN I WIKINGÓW
Piątek, 5 sierpnia 2022 roku
godz. 11:00 – Przemarsz oraz uroczyste rozpoczęcie festiwalu. Korowód ruszy spod Katedry w Wolinie. Obrzęd przekazania władzy jarlowi Jomsborga – kapłani wraz z burmistrzem przekazują insignium jarlowi.
godz. 12:00 – Otwarcie świątyni – rytualne niecenie ognia, wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie – skandynawski obrzęd ofiarowania.
godz. 12:00-14:00 – Świątynia otwarta – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. źrebi.
godz. 12:00 – Bitwa o most – eliminacje.
godz. 13:00 – Strefa czytania – Statki i podróże morskie w skandynawskich mitach i legendach – prelekcja doktor Renaty Leśniakiewicz-Drzymały.
godz. 13:30 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu grupy Birka Boys.
godz. 14:00 – Strefa czytania – Wyprawy Ainara Skalda w najdalsze zakątki świata – spotkanie autorskie z doktorem Łukaszem Malinowskim.
godz. 14:00 – Inscenizacja obrzędu planów na podstawie zapisów kronikarskich i danych etnograficznych oraz prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.
godz. 14:30 – Targ niewolników – Kroniki mówią o Słowianach, jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę.
godz. 15:00 – Wróżba z koniem według obrządku arkońskiego na motywach zapisów kroniki „Gesta Danorum” Saxo Gramatyka.
godz 15:00 – Strefa czytania – Bizantyńskie przypadki Haralda Hardrady – prelekcja doktora Macieja Lubika.
godz. 16:00 – Potyczki Słowian i wikingów. Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
godz. 16:00-18:00 – Świątynia otwarta – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. źrebi.
godz. 17:00 – Skandynawskie braterstwo krwi, tzw. wejście pod darń.
godz. 17:30 – Strefa czytania – „Wiesław” – spotkanie autorskie z Maciejem Kisielem.
godz. 17:30 – Regaty morskie – repliki wczesnośredniowiecznych łodzi.
godz. 18:00 – Słowiański obrzęd ciałopalenia poprzedzony obrzędami wyprowadzenia duszy.
godz. 18:30 – Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę jarla Jomsborga. Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.
godz. 19:00 – Występy grup muzycznych i nauka tańca.
godz. 20:00 – Pogrzeb wikinga.
Sobota, 6 sierpnia 2022 roku
godz. 10:00 – Turniej łuczniczy – plac strzelniczy.
godz. 10:00 – Bitwa o most – finał.
godz. 11:00 – Strefa czytania – Wyprawy wikingów na koniec świata – prelekcja doktora Łukasza Malinowskiego.
godz. 12:00 – Otwarcie świątyni – rytualne niecenie ognia, wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie – skandynawski obrzęd ofiarowania.
godz. 12:00-14:00 – Świątynia otwarta – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. źrebi.
godz. 12:00 – Strefa czytania – „Bajanki Słowianki” – spotkanie autorskie z Magdaleną Zawadzką-Sołtysek.
godz. 13:00 – Strefa czytania – „Opowieści Baby Tiny. Mity słowiańskie dla dzieci” – spotkanie autorskie z Martiną Manderą-Rzepczyńską.
godz.13:30 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu Birka Boys.
godz. 13:30 – Wikińskie zdobnictwo i jubilerstwo – warsztaty Grzegorza Pilarczyka.
godz. 14:00 – Turniej walk indywidualnych o nagrodę jarla Jomsborga i wręczenie nagród.
godz. 14:00 – Inscenizacja obrzędu plonów na podstawie zapisów kronikarskich oraz danych etnograficznych następnie prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.
godz. 14:30 – Strefa czytania – Popularyzacja historii wikingów i Słowian w literaturze – panel dyskusyjny (Monika Maciewicz, Łukasz Malinowski, Magdalena Zawadzka-Sołtysek).
godz. 14:30 – Ptasie Opowieści – spotkanie z sokolnikiem oraz jego ptakiem. Krótka historia sokolnictwa i hodowli ptaków – Agnieszka Borowska.
godz. 15:30 – Strefa czytania – eSkansen – projekt interaktywnego przewodnika po Centrum Słowian i wikingów – spotkanie z twórcami projektu.
godz. 16:00-18:00 – Świątynia otwarta – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym na wróżbę z tzw. źrebi.
godz. 16:00 – Wróżba z koniem
godz. 16:30 – Potyczka Słowian i wikingów.
godz. 17:00 – Konkurs na strój kobiecy.
godz. 17:30 – Strefa czytania – Madziarzy i Pieczyngowie – fakty i mity wykorzystane w powieści „Kruki” – prelekcja Moniki Maciewicz.
godz. 18:00 – Kruczy turniej.
godz. 18:30 – Rozstrzygnięcie konkursu na wczesnośredniowieczne jadło. Spośród wszystkich średniowiecznych potraw przygotowanych przez uczestników wyłonione zostaną te najsmaczniejsze.
godz. 19:00 – Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy. Konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody i warkocza kobiecego. Jury złożone z turystów zwiedzających festiwal.
godz. 19:30 – Swaćba – obrzęd zaślubin jeśli zgłosi się chętna para.
Niedziela, 7 sierpnia 2022 roku
godz. 10:00 – Strefa czytania – Jak dawniej pływano – prelekcja Jarosława Bogusławskiego.
godz. 11:00 – Strefa czytania – Kolorowe litery gęsim piórem pisane – tworzenie inicjałów wczesnośredniowiecznych – warsztaty dla dzieci prowadzone przez Agnieszkę Węgrowską.
godz. 11:30 – Test wikinga – próba wody. Wojownicy walczą kijami stojąc na desce pomiędzy dwiema łodziami. Wygrywa ten, który nie wpadnie do wody.
godz. 12:00 – Strefa czytania – „Kruki” (II tom cyklu „Wiedma”) – spotkanie autorskie z Moniką Maciewicz.
godz. 12:00 – Otwarcie świątyni – rytualne niecenie ognia, wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie – skandynawski obrzęd ofiarowania.
godz. 12:00-14:00 – Świątynia otwarta – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. źrebi.
godz. 13:00 – Strefa czytania – Babskie pisanie – o średniowiecznych skryptoriach i o tym, czy skryba mógł być kobietą – prelekcja Agnieszki Węgrowskiej.
godz. 13:00 – Pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów, manewry na wodzie.
godz. 13:00-15:00 – Świątynia otwarta jest dla turystów.
godz. 13:30 – Strefa czytania – Babska minuskuła wyspowa – trochę liter żeńskiego zgromadzenia w Nunnaminster – warsztaty dla dorosłych prowadzone przez Agnieszkę Węgrowską.
godz. 13:30 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu grupy Birka Boys.
godz. 14:00 – Inscenizacja obrzędu planów na podstawie zapisów kronikarskich oraz danych etnograficznych następnie prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.
godz. 15:00 – Targ niewolnic – Kroniki mówią o Słowianach, jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie, na co popatrzeć, a i niewolnicę zdatną do pracy zakupić.
godz. 15:30 – Wróżba z koniem wg relacji kroniki Thietmara, ks. VI, rozdział 23 i 24.
godz. 16:00-17:00 – Świątynia otwarta – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, wróżba z tzw. źrebi.
godz. 17:00 – Zamknięcie świątyni.
godz. 16:00 – Potyczka Słowian i wikingów.
godz. 17:00 – Występ grupy muzyki dawnej.
godz. 17:30 – Rozstrzygnięcie turnieju łuczniczego.
godz. 18:00 – Zakończenie Festiwalu Słowian i wikingów.
* W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od organizatora program może ulec zmianie.
fot. Pomorze Zachodnie
15 komentarzy
Anonim mówi:
sie 5, 2022
o godzinie 23:40
Odradzam. Syf, sami pijani, walają się puszki etc.
Jarl Bischek mówi:
sie 5, 2022
o godzinie 15:19
🤔 A pozwolę sobie zaprezentować skąd mogła się wziąć nazwa Wiking. Co twierdzi nauka akademicka to można sobie poczytać w internecie. 🤭 Natomiast teoria badań w ramach Maverick Virtual Company jest ciekawa. W bardzo dużym skrócie. Wiking (Viking) pochodzi od we King (jesteśmy królami) lub nasze królowanie. 👍😍🤔 Obecna forma językowa we posiada pradawną formę vi różnorodną w wymowie.🙂 Forma King ma również prawdawną genezę.😎 Można nawet nawet pokusić się o spekulację. Otóż akademicy twierdzą, że nazwa Vik oznaczała zatokę, niektórzy, że port itd. Jednak możnaby stwierdzić, że to właśnie firma określającą miejsce naszego panowania/królowania 😎 Ba nawet niektórzy akademicy twierdzą, że Viking oznacza wyprawę morską czyli wyruszamy po nasze panowanie/ królowanie: we King.👍😎 W mieście, gdzie mieszkam są jeszcze wyraźne ślady Wikingów (Stargard i. Pom.) była dzielnica zwana Wik, tuż obok jest potok zwany dawniej Ravensberg. A symbol Wikingów to przecież Raven. A wszystko to obok Osten śladów grodu uznawanego za najstarszy w mieście. 🙂
mariola mówi:
sie 5, 2022
o godzinie 15:03
no i Waldkowe trole zaczęły swoje popisy w komentarzach, zakładam że pisanie tych głupot to całe wasze życie … współczuję …
Jarl Bischek mówi:
sie 5, 2022
o godzinie 15:01
🤔 Akurat … nie dla prawdziwych Wikingów. I czy Wolin to Jamsborg/Jomsborg? Moje drzewo rodzinne ma także pradawne korzenie z obszaru skandynawskiego rozumianego w szeroki sposób tzn. z Pomorzem. Bezpośrednie i pośrednie poprzez Austrię. I to na długo przed Wikingami. Jednak jest we mnie w dużej mierze duch prawdziwego Wikinga. A więc szacunek dla przyrody, dokonywanie rzeczy niezwykłych i oczywiście prawość, odwaga, męstwo, uroda itd. Zabawne bo jak spojrzę na nagrody książkowe z szkoły to jest to związane z Wikingami jak np. „Magnus w porcie”, „Ucieczka rogatych Wikingów” lub „Bounty” (akurat z kręgu anglosaskiego, ale także w znacznej mierze potomkowie Wikingów). Jakby nauczyciele wiedzieli. 😂 Ale z duchem prawdziwego Wikinga to jak z kasztanem. Nie z każdego wyrośnie piękny kasztanowiec. Genetyka to zadatek i dar, który trzeba rozwinąć. Dlatego jak się dzisiaj patrzy np. na Duńczyków … potomkowie Wikingów 😂 Zresztą w rodzinie podobnie 😂
Jarl Bischek mówi:
sie 5, 2022
o godzinie 12:21
🤔 Dobrze by było, aby przy okazji zaprezentowano prawdę. Tą o Słowianach. Jak dumni Słowianie na Pomorzu stawiali opór wojskom z Polski. Jak wojska Krzywoustego mordowały, gwałciły w trakcie najazdu.😱👎 Czyli trochę prawdy o Polakach.😂 Przy okazji należałoby przypomnieć o korzeniach Słowian na Pomorzu. Mieszkał tutaj jeszcze przed erą Wikingów lud germański Rügen. Część z nich wyruszała na południe, gdzie mieli swoje królestwo na terenach częściowo obecnej Austrii, Węgier i Czech. Część została i stworzyli z przybyłymi Słowianami mieszankę kulturową o nowej jakości. Część Rügen po upadku królestwa powróciła i byli oni prawdopodobnie „zaczynem” Wikingów. Cóż jestem spadkobiercą tej tradycji bezpośrednio po linii skandynawskiej i pośrednio po linii austriackiej. 👍 Polacy tutaj nie są u siebie. Są przybyszami, których elity nie potrafią zachowywać się uczciwie i niszczą przez swoją chciwość kulturę i piękno ziemii pomorskiej. Np. te koszmarne domki w miejscach pięknych krajobrazowo. Może w Krużewnikach tak się robi. Cóż jak wam Ukraińcy oddadzą co niby polskie to tam będzie można dać upust kiczowate mu gustowi. 😂 Ale nie według pradawnej tradycji tutaj na ziemi pomorskiej. Czy też niszczenie historycznego charakteru zabytków pod hasłem renowacji. Jak Marienkirche w Stargard i. Pommern. Trzy windy 😱👎 Chyba ksiądz lubi się onanizować w windzie. Jak dojedzie na wieżę to zrobi to trzy razy.😂
Eliza mówi:
sie 5, 2022
o godzinie 15:27
O rety, ale narcyz :-p
Woliniak mówi:
sie 5, 2022
o godzinie 15:34
A już myślałem, że dowiem się coś interesującego historycznie, związanymi ze słowiańszczyzną Pomorza i Wolina. Zapachniało wiedzą książkową.
Anonim mówi:
sie 5, 2022
o godzinie 10:55
W ostatnich latach mamy najpaskudniejsze sezony letnie,pal licho z dorosłymi ale rozrywka dla dzieci której kompletnie niema to te toważystwo w urzędzie powinno natychmiast wylecieć,tylko kasą i podwyżki im w głowie.
Komar mówi:
sie 5, 2022
o godzinie 8:18
Po systematycznym odkomarzaniu wolina podobnie jak miedzyzdrojow i swinoujscia komary zjedzą wszystkich w tych trzcinach hahahahahah.
Anonim mówi:
sie 4, 2022
o godzinie 21:59
Trzech pasożytów + jedna będą chapać dutki
Belfer mówi:
sie 4, 2022
o godzinie 21:14
W Wolinie jeszcze istnieje Gimnazjum? Dziwne… Co na to Czarnek?
Anonim mówi:
sie 4, 2022
o godzinie 18:02
Oprawa muzyczna – disco polo.
Anonim mówi:
sie 4, 2022
o godzinie 14:11
i w sobotę o 17:00 gwóźdź programu, potomek Haralda Sinozębego i Giryty… ZENON!!!
ZBULWERSOWANY mówi:
sie 4, 2022
o godzinie 11:11
CIEKAWSKIM PROPONUJĘ WYCIECZKĘ NA ULICĘ ST MONIUSZKI CELEM OBEJRZENIA EFEKTU PO WYCINCE DRZEW. TYLKO DLA OSÓB O SILNYCH NERWACH !!! MOŻNA SPRAWDZIĆ ZDROWOTNOŚĆ DRZEW PO JAKOŚCI POZOSTAWIONYCH PNI.
Anonim mówi:
sie 4, 2022
o godzinie 9:30
Wolin to dno i wodorosty!