W piątek w Kamieniu Pomorskim ruszyła 60. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Przed koncertem w sali konferencyjnej ratusza odbyło się spotkanie, które otworzyło jubileusz.

Podczas spotkania zaprezentowano krótki rys historyczny naszego, najstarszego na Pomorzu Zachodnim, wydarzenia muzycznego. Pokazany został film „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim” zrealizowany dekadę temu przez szczecińskich dziennikarzy Teresę i Stanisława Modelskich dokumentujących nasz festiwal od początku jego istnienia.

Swymi wspomnieniami podzielili się także prof. Józef Serafin koncertujący w Kamieniu od 1968 r., a od 45 lat dyrektor artystyczny festiwalu oraz prof. Eugeniusz Kus, który debiutował u nas w 1973 r., od półwiecza jest członkiem Komitetu Organizacyjnego MFMOiK, a od 24 lat jego dyrektorem programowym.

« z 20 »

W katedrze przed słuchaczami zaprezentował się wirtuoz organów Maciej Wota, chór Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz solistki – wokalistki Katarzyna Dondalska i Alicja Kondzioła. Zespół instrumentalny wystąpił w składzie: Karolina Stańczyk – fortepian, Jakub Lebioda – organy, Dariusz Jagiełło, Stanisław Jabłoński – instrumenty perkusyjne, Sandra Kasperek – harfa, Piotr Wybraniec – klarnet, Mateusz Krupski i Mateusz Feledyn – puzony zachwycili festiwalową publiczność.

Podczas koncertu miało miejsce prawykonanie utworu organowego „Stone toccata” napisanego przez warszawskiego kompozytora Dariusza Przybylskiego specjalnie na koncert inauguracyjny naszego festiwalu. W części kameralnej usłyszeliśmy m.in. utwór „Mater Ecclesiae-Regina Pacis” autorstwa chórmistrza i kompozytora Jacka Sykulskiego, dyrektora Poznańskiego Chóru Chłopięcego.