W obecności władz powiatu, włodarzy okolicznych gmin, pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli duchowieństwa na kamieńskim cmentarzu wojennym uczczono dziś wszystkich tych, którzy oddali swoje życie w największym konflikcie zbrojnym XX wieku. Wszystko w związku z 84. rocznicą napaści Niemiec na Polskę. 

1 września 1939 roku rozpoczęła się najbardziej krwawa i niszczycielska wojna w historii świata. Punktualnie o godzinie 4:45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Przyglądamy się wydarzeniom wojennym za naszą wschodnią granicą. Z jednej strony dziękujemy Panu Bogu za wolność, modlimy się za tych którzy ją przynieśli darując swoje życie i swoje zdrowie. Ale dziś my mamy swoje przemyślenia. Biegną one właśnie tam, do tych którzy przeżywają trudne, tragiczne sytuacje życiowe wywołane przez konflikt zbrojny, jaki spowodowała Rosja – wskazywał w trakcie mszy ks. dziekan Dariusz Żarkowski.

« z 30 »

II wojna światowa trwała 6 lat i zakończyła się dopiero we wrześniu 1945 roku. Pochłonęła życie od 50 do 78 milionów ludzi. Były w nią zaangażowane państwa z wszystkich kontynentów. Krajem, który poniósł największe straty była Polska. Oprócz milionów osób, które straciły życie, wiele polskich miast zostało zrównanych z ziemią, a dzieła i kosztowności zostały skradzione. Do dzisiaj co roku odbywają się obchody rozpoczęcia II wojny światowej.