79 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę – tak rozpoczęła się II wojna światowa, będąca najkrwawszym konfliktem w dziejach ludzkości. Tradycyjnie na cmentarzu wojskowym odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

1 września to dzień do którego wracamy z dużym smutkiem, ale również dzień niosący za sobą pewne wartości. Upamiętniamy dziś tych, którzy oddali życie za nas obecnie żyjących (…) Jesteśmy tu po to, żeby oddać dług wobec tych, którzy walczyli w Polsce i na wszystkich frontach świata – podkreślał Burmistrz Stanisław Kuryłło.

Dzisiaj musimy pamiętać, to nasz obowiązek abyśmy nie zapomnieli o bohaterskich obrońcach Westerplatte, Tczewa, Warszawy, o tych wszystkich, którzy w tamtych dniach, przez cały wrzesień walczyli z przerażającymi siłami hitlerowskiej machiny wojennej – powiedział obecny w Kamieniu Pomorskim wicemarszałek Jarosław Rzepa.

1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice z Polską. Nasz kraj, chociaż opuszczony przez sojuszników, bronił się ponad miesiąc. Atak III Rzeszy rozpoczął największy konflikt w dziejach świata, w którym uczestniczyło ponad 110 milionów żołnierzy. Wojna pochłonęła 72 miliony ludzkich istnień.