Przyroda oddziałuje na wszystkie zmysły dziecka różnorodnością barw, kształtów, dźwięków i zapachów. Dlatego powstały przy Publicznej Szkole Podstawowej w Dargobądzu ogród sensoryczny jest miejscem wyjątkowym w Gminie Wolin.

Budowę ogrodu w ramach  autorskiego Programu Edukacji Ekologicznej „Wymarzony Ogród” dla dzieci w  wieku przedszkolnym sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w kwocie 21 000 zł oraz Gmina Wolin w kwocie 7 000 zł.

O jego niepowtarzalnych walorach przekonałam się w miniony weekend razem z Radnymi Karoliną Cackowską, Elżbietą Mikołajczyk, Radosławem Kaliciukiem, Andrzejem Kubickim. Jak przystało, dobrym zwyczajem, zasadziliśmy tam również nasze drzewka – 5 śliwowiśni i katalpę nanę. Posadziliśmy też drzewka radnych Anity Szmit, Krzysztofa Czacha i Tomasza Hamali, którzy nie mogli być w tym dniu razem z nami.

Powstanie ogrodu sensorycznego na terenie szkoły to inicjatywa, która ma stworzyć możliwość przeprowadzania żywych lekcji przyrody i biologii plastyki, techniki, matematyki oraz nauczyć odkrywania przyrody za pomocą różnych zmysłów. Różnorodne rośliny i zioła bardzo intensywnie oddziaływują na zmysły wzroku, węchu, smaku i dotyku. Dzieci będą poznawały przyrodę poprzez bezpośrednie doświadczenie. Dzięki czemu rozwiną świadomość o bogactwie, zróżnicowaniu i fascynujących związkach łączących świat przyrody i człowieka.

Dzieciom i rodzicom odwiedzającym ogród życzę niezapomnianych doznań.

Źródło
UM w Wolinie