Są możliwe pewne modyfikacje w sprawie luzowania obostrzeń – ocenił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller i przyznał, że trwają prace nad takim katalogiem, który pozwoli dokonać pewnych ruchów w najbliższym czasie. Informacje te potwierdził, również w rozmowie z WP, minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zapewnił, na wakacje większość aktywności będzie już przywrócona.

W programie „Tłit” Wirtualnej Polski rzecznik rządu mówił o możliwych modyfikacjach w obostrzeniach. – W tej chwili pracujemy nad takim katalogiem, który można byłoby nieco zmodyfikować. Dzisiaj będę też dyskusje w tym zakresie. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będzie można jakieś ruchy wykonać. To nie będą duże ruchy, ale mimo wszystko tam, gdzie to jest tylko możliwe, gdzie szukamy tej przestrzeni, to ją wykorzystujemy – powiedział przywołując decyzję rządu, która o tydzień przyspieszyła otwarcie m.in. kin. Myślę, że też w innych obszarach są możliwe pewne modyfikacje – dodał.

Piotr Müller ujawnił, że chodzi nie tylko o szybsze otwarcie pewnych branż, ale także modyfikację restrykcyjnych limitów. Pamiętajmy o tym, że są jeszcze w niektórych miejscach te limity, które są dosyć restrykcyjne – dodał i wymienił w tym kontekście sklepy.

Zapewnił także, że żadna z podjętych decyzji nie będzie cofnięta. Informacje te potwierdził, również w rozmowie z WP, minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zapewnił, na wakacje większość aktywności będzie już przywrócona. Najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca poinformujemy o kolejnych krokach względem luzowania reguł bezpieczeństwa. Na dziś nie widzę przeszkód, by nie były to kolejne zmiany, czyli luzowanie reżimu sanitarnego w wielu miejscach i przywracanie działalności. Wiele osób sugeruje przyśpieszenie, ale w tym zakresie wolimy być ostrożni – przyznał szef resortu zdrowia w rozmowie z portalem.

Dodał, że jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to po 5 czerwca aktywność będzie przywracana „wszędzie tam, gdzie jest jeszcze ograniczona”. Kierunek jest jeden, o ile nie będzie złych sygnałów dotyczących zakażeń, to kolejne kroki w luzowaniu są coraz bliżej – poinformował. Niedzielski podkreślił jednak, że utrzymany zostanie nakaz noszenia maseczek wewnątrz tzw. przestrzeni wspólnych i wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu.

Co się zmieni 29 maja?

  • max obłożenie 50 proc. lokalu
  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik

Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:

  • limit do 50 osób
  • w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:

  • nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów
  • ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekend