Wiosna to doskonały czas aby zacząć kompletować podstawowe urządzenia i narzędzia w schowku ogrodowym. W tym okresie jest to szczególnie ważne, ponieważ musimy od podstaw przygotować ogród do nadchodzącego sezonu, a niestety bez odpowiedniego sprzętu, nie będziemy w stanie się tym zająć. Jakie narzędzia i urządzenia ogrodowe powinny zatem znaleźć się w przydomowym schowku? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Ręczne narzędzia ogrodnicze

Ręczny sprzęt ogrodowy pomimo swojej banalnie prostej konstrukcji, odgrywa często kluczową rolę zarówno w przygotowaniu ogrodu, jak i późniejszej jego pielęgnacji. Tutaj nie obejdzie się bez klasycznych grabek ogrodowych, łopatek, szczotek oraz ręcznych sekatorów i nożyc (wśród nich znajdują się np. nożyce do gałęzi). Ręczne narzędzia ogrodowe mają tę zaletę, że nie wymagają do działania ani dostępu do energii elektrycznej, ani płynnego paliwa. Działają tylko dzięki sile naszych mięśni, tym samym są zawsze gotowe do działania i jednocześnie bardzo trwałe.

Urządzenia ogrodowe

Wyżej opisane narzędzia ręczne faktycznie są bardzo potrzebne i proste w obsłudze, jednak mają wspólną wadę – niską wydajność na większej powierzchni. To właśnie jako ich lepszą alternatywę proponuje się zakup urządzeń ogrodowych z silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Silnikowy sprzęt ogrodowy daje o wiele lepsze rezultaty niż narzędzia ręczne, jeżeli dysponujemy ogrodem o sporych rozmiarach. Do podstawowych urządzeń ogrodowych zaliczyć można wszelkiego rodzaju podkaszarki, kosy spalinowe, kosiarki do trawy, sekatory do żywopłotu, nożyce do gałęzi, dmuchawy czy pilarki łańcuchowe.

Elektryczne czy spalinowe?

Na koniec warto uwzględnić zalety i wady ogrodowych urządzeń elektrycznych i spalinowych. Jak wiadomo, ciężko o rozwiązania idealne i praktycznie wybór urządzenia ogrodowego to w gruncie rzeczy sztuka kompromisu. Rozpoczynając od sprzętu elektrycznego, trzeba podzielić go na modele przewodowe (sieciowe) oraz bezprzewodowe (akumulatorowe). W przypadku urządzeń przewodowych, musimy liczyć się z koniecznością stałego podpięcia do gniazdka elektrycznego, ale jednocześnie zyskujemy sprzęt, który jest mocny, cichy, łatwy w obsłudze, tani i nie generuje szkodliwych spalin.

Tuż obok nich znajdują się modele akumulatorowe, które co prawda nie wymagają stałego dostępu do sieci elektroenergetycznej i są w pełni mobilne, ale pracują przez ograniczony czas, aż do momenty rozładowania akumulatora. Jednocześnie ich moc pozostaje bardziej ograniczona z uwagi na pojemność baterii. Decydując się na zakup sprzętu akumulatorowego trzeba się również liczyć z dodatkowym kosztem wynikającym z konieczności wyposażenia się w dedykowane akumulatory i ładowarkę.

Ostatnią grupą są urządzenia spalinowe. Są co prawda ciężkie, wymagają odpowiedniego serwisowania i wytwarzają szkodliwe dla środowiska spaliny, jednakże zapewniają ogromną moc i wydajność na sporej powierzchni ogrodu. Podsumowując, nie ma rozwiązań uniwersalnych i każdy rodzaj sprzętu ma swoje widoczne zalety oraz wady. Powinniśmy przed ich zakupem dobrze poznać własne wymagania i rodzaj oraz intensywność robót ogrodowych.