To była wyjątkowa uroczystość przed gmachem Muzeum Regionalnego im. A. Kaubego w Wolinie. Odsłonięto tak tablicę upamiętniającą losy Romany i Krzysztofa Wilkowskich – uczestników Powstania Warszawskiego, więźniów obozów koncentracyjnych, po wojnie prześladowanych przez komunistyczną bezpiekę.
Tablicę odsłonili członkowie rodziny Państwa Wilkowskich w towarzystwie przedstawicieli gminy: Burmistrz Wolina Ewy Grzybowskiej, Zastępcy Burmistrza Wolina Pana Jarosława Mikołajczyka oraz Pani Sekretarz Ewy Deląg. Wśród gości znaleźli się również Ksiądz Proboszcz Leszek Konieczny, mieszkańcy gminy Wolin i co najważniejsze, inicjatorzy całego wydarzenia – młodzież wraz z nauczycielami z Gymnasium Carolinum w Neustrelitz i I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Szczecinie.
W ramach projektu „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość“, uczniowie z wcześniej wspomnianych szkół opracowali losy ludzi represjonowanych przez Niemcy hitlerowskie w obu krajach, którzy nie funkcjonują na kartach historii pisanej. Pod kierownictwem nauczycieli uczestnicy projektu odtwarzali losy pojedynczych ofiar i podczas wspólnych spotkań w Polsce i w Niemczech śledzili ich trudne życiorysy.
Polscy uczniowie wybrali małżeństwo Romany i Krzysztofa Wilkowskich. Romana była uczestniczką Powstania Warszawskiego i więźniem obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Bendorf, jej przyszły mąż, Krzysztof – więźniem obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Stutthof. Po II Wojnie Światowej byli oni prześladowani przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej. Z ich wojennym i powojennym losem niemieccy uczestnicy projektu mogli zapoznać się podczas pierwszego spotkania w Polsce w październiku 2019 roku.
Polska grupa podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas uroczystego zakończenia projektu, którego pierwsza część odbyła się 30 maja w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy i kontynuowana była dnia następnego, w Wolinie. Po odsłonięciu tablicy, która zawisła na fasadzie Muzeum, w piwnicach dworku odbył się wernisaż wystawy i promocja publikacji przybliżającej losy naszych bohaterów oraz projekcja filmu o całym przedsięwzięciu.
Koordynatorami projektu są nauczycielki języka niemieckiego Jolanta Leśnik i Dorota Jardzioch, a merytorycznie wspierali je nauczyciele historii – Grzegorz Czapski i Dariusz Szerszeń, zaś autorką publikacji książkowej „Ocalić od zapomnienia” jest nauczycielka języka polskiego – Mirosława Piaskowska-Majzel.
W projekcie w sumie brało udział około 40 uczestników z Polski i Niemiec. Mimo, że projekt został już zakończony, wciąż można zapoznać się z niezwykłymi życiorysami bohaterów. Wystawę obejrzycie przez najbliższy miesiąc w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy oraz w piwnicach wolińskiego dworku.
źródło:
Muzeum Regionalne w Wolinie
8 komentarzy
Swiadomy mówi:
cze 11, 2022
o godzinie 20:42
Prosze o podanie strony tego projektu, chce sie zapoznac szczegolowo tj, daty miejsce urodzenia, oddzial powstanczy, pseudonim, okolicznosci dostania sie do obozu,gdzie malzonkowie pracowali, przyczyne przesladowania przez bezpieke. Mam nadzieje ze jest wglad do takich danych.
Anonim mówi:
cze 2, 2022
o godzinie 17:21
no to sukces. chylę czoła
borowik mówi:
cze 1, 2022
o godzinie 22:36
tego ie trzeba komentować
Anonim mówi:
cze 1, 2022
o godzinie 21:30
Czy tu kogoś pojeb…o?
Anonim mówi:
cze 1, 2022
o godzinie 20:43
Zajmują się pierdołami a dróg wodociągów i kanalizy dalej nie ma .
ann mówi:
cze 7, 2022
o godzinie 14:11
Projekt finansowany był z współpracy międzynarodowej. Gmina nie poniosła żadnych wydatków. Ale malkontecni muszą się znaleźć.
Anonim mówi:
cze 1, 2022
o godzinie 16:46
Nie no, naprawdę? Nie wierzę w to co czytam
Tablica na ścianie muzeum? Boguś…. Ludzie…🤯🤯
Ja mówi:
cze 1, 2022
o godzinie 15:14
Widzisz i nie grzmisz ! 🤯