Firmy Deme Concessions N.V. i QTerminals podpisały przedwstępną umowę dotyczącą 30 – letniej dzierżawy terenów zlokalizowanych w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. To kolejny krok do budowy terminalu kontenerowego.

– Terminal kontenerowy umożliwia załadunek i rozładunek kontenerów, które są jednym z najpopularniejszych sposobów transportu towarów na świecie. Budowa terminalu otwiera nowe możliwości dla handlu międzynarodowego. To zwiększa konkurencyjność regionu i przyczynia się do wzrostu gospodarczego Polski – mówił w trakcie wydarzenia Tomasz Wójcik – Wicewojewoda Zachodniopomorski

Terminal kontenerowy w Szczecinie wymaga budowy odpowiedniego toru wodnego, co zapowiada z kolei Urząd Morski w Szczecinie. – To mniej więcej 65–70 kilometrów toru wodnego o szerokości około 500 metrów i głębokości 17 metrów po to, aby te największe statki, które na Bałtyk mogą wchodzić, mogły również zawijać do portu zewnętrznego w Świnoujściu – wyjaśniał Wojciech Zdanowicz, dyr. Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Plan zakłada uniezależnienie się od Niemiec i poprowadzenie toru wodnego wyłącznie po polskich wodach terytorialnych. – W związku z tym przesuwamy ten tor podejściowy na wschodnią stronę. Będzie biegł tylko po wodach polskich i będzie tylko w jurysdykcji naszego urzędu morskiego w Szczecinie – zapowiadał Marek Gróbarczyk.

Rząd niemieckiej Meklemburgii chce zablokować polską inwestycję, grożąc blokadą polskiego transportu przez wyspę Uznam. Jako pretekst wykorzystuje się oczywiście ekologię. W kampanię zaangażowani są niemieccy Zieloni i miejscowi ekolodzy. – Często ekologia jest wykorzystywana przez niemieckich krytyków polskiej polityki gospodarczej do blokowania projektów strategicznych, tak samo jeśli chodzi o elektrownię jądrową – mówił jeszcze w zeszłym roku redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik. – Tam było zawsze wszystko bardzo cichutko. Proszę sobie wyobrazić – ciągną wielkie rury po dnie Bałtyku i ekolodzy niemieccy siedzą cichutko i nie odzywają się ani słowem – komentował z kolei poseł PiS Artur Szałabawka.

Premier rządu Meklemburgii Manuela Schwesig oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji.