Kamieńscy radni w trakcie czwartkowego posiedzenia komisji dają zielone światło na rozpoczęcie procedur związanych z przebudową ulic Mieszka I, Kilińskiego oraz Kopernika. Przypomnijmy, w ub. roku inwestycja otrzymała dofinansowanie z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Możliwe, że ulica całkowicie zmieni swoje oblicze. W tym roku bowiem termomodernizacji zostanie poddany budynek przychodni zdrowia, a na decyzję o dofinansowaniu rozbudowy czeka siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej kamieńskiego koła PSONI.

Przebudowa zostanie zrealizowana podobnie jak w przypadku ulic Mieszka I, Chrobrego oraz Dziwnowskiej w formule Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Jak tłumaczył podczas czwartkowej komisji Burmistrz, kosztorys inwestorski to około 6 mln złotych. Całe zadanie powinno zamknąć się w kwocie ponad 9 mln zł.

Do marca, chcemy przeprowadzić wszystkie postępowania przetargowe tej długo oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Po dialogu technicznym, który odbył się w ubiegłym tygodniu, wyraziliśmy zgodę na model pierwszy finansowania tj. całość zadania zamknie się kwotą do 10 mln złotych z pewnymi uwagami i zastrzeżeniami, które wyszły w trakcie postępowania. Kwota ta zostanie pomniejszona o przynajmniej 800 tys. złotych a wykonawca ma przedstawić nam kosztorys wykonawczy, który w trakcie prac będzie jeszcze obniżony. Koszt inwestorski to około 6 mln złotych. Póki co uzyskaliśmy 2 mln złotych dofinansowania. To jednak nie zamyka drogi do pełnej puli jaką jest pierwotnie przyznane nam 2,7 mln zł. Czekamy na informację o oszczędnościach przetargowych z innych samorządów – tłumaczył Stanisław Kuryłło.

Burmistrz zaznaczył, ze gmina nie dokonuje jedynie wymiany nawierzchni ponad kilometrowego odcinka drogi. – Wiem, że koszt tego typu inwestycji poza miastem to 2 – 2,5 mln złotych za kilometr. Należy pamiętać, że nie robimy samej drogi, a wymieniamy sieć wodno-kanalizacyjną, energetyczną, oświetleniową, ciągi piesze, budujemy parkingi i układamy nową nawierzchnię

Wszystko wskazuje na to, że to nie jedyne zadanie jakie w tym roku zostanie wykonane przy ulicy Kopernika. Termomodernizacji doczeka się też mocno wyeksploatowany i szpecący okolicę budynek przychodni zdrowia. W powietrzu wisi też planowana przez stowarzyszenie Jolanty Janik rozbudowa obecnego budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej.