70 lat to piękny jubileusz i szmat czasu. Jest to okazja do wielu wspomnień i chwili zadumy, ale przede wszystkim do zadania sobie pytania „i co dalej?”

Nasza szkoła, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wapnicy, mimo wielu trudności jakie napotykała w tym długim i a niekiedy burzliwym czasie, ciągle się rozwijała. Miała szczęście do dobrych dyrektorów i nauczycieli poszukujących nowoczesnych metod nauczania, a także wspaniałych rodziców, którzy byli otwarci na nowe projekty, pomysły i przedsięwzięcia. Wystarczy przejrzeć kroniki z lat ubiegłych, archiwalne zdjęcia czy pamiątkowe wpisy. 

Z okazji jubileuszu 70 lecia istnienia szkoły i 20 lecia nadania imienia prof. dra Władysława Szafera nauczyciele i rodzice postanowili nawiązać do tej tradycji i wyposażyć szkołę w nowoczesne środki dydaktyczne. Nauczyciele wybrali, a rodzice sfinansowali zalążek nowoczesnej pracowni złożonej z iPadów firmy Apple dla uczniów i nauczycieli. Po skonfigurowaniu sprzętu uczniowie i nauczyciele otrzymali swoje własne konta, na których zapisują się wyniki ich pracy. 

Wraz z iPadami otrzymaliśmy dostęp do ponad 60 000 programów edukacyjnych, tysięcy opracowań i książek dla uczniów i nauczycieli do nauczania i uczenia się. Teraz stworzenie własnej książki, prezentacji czy filmu nie stanowi  dla ucznia żadnego problemu. Programowanie, sterowanie robotem, czy zdobywanie wiedzy, nie wymaga przenoszenia się do pracowni komputerowej. Obejrzenie w wymiarze 3d budowy kwiatu, serca, czy dinozaura chodzącego po klasie stało się dostępne za pomocą kilku kliknięć. 

Technologia stwarza nam niesamowite  możliwości. Zdobywanie wiedzy, nauka i nauczanie staje się atrakcyjną i fascynującą przygodą. Za nami już pierwsze lekcje, na których uczniowie zakładali swoje prywatne konta i próbowali wykorzystywać i uruchamiać najprostsze programy edukacyjne. 

Teraz uczniowie będą uczyć się, jak stawiać pytania i gdzie szukać odpowiedzi., aby odkrywać świat dla siebie. A nauczyciele opanują organizację nauki tak, by każde dziecko samo odkryło jak fantastyczne jest życie wokół nas. Rodzicom i darczyńcom, dzięki którym możliwy był zakup tego wspaniałego prezentu – Dziękujemy!

Jarosław  Mikołajczyk
sp2wapnica.pl