Od miesiąca w tunelu w Świnoujściu działa system odcinkowego pomiaru prędkości. Ten nowoczesny mechanizm kontroluje średnią prędkość pojazdów wjeżdżających i opuszczających tunel. Ku zaskoczeniu ITD, kierowcy zachowują się bardzo poprawnie, gdyż zanotowano jedynie 190 wykroczeń.

Urządzenia do pomiaru prędkości zainstalowane na obu końcach tunelu obliczają średnią prędkość pojazdu, opierając się na czasie przejazdu danego odcinka. System, choć jest stosunkowo młody, zdaje się być skuteczny. Z danych Inspekcji Transportu Drogowego wynika, że w pierwszym miesiącu funkcjonowania zarejestrowano jedynie 190 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości – wartość, która, zdaniem ITD, plasuje się na bardzo niskim poziomie w porównaniu z innymi odcinkami dróg.

Jak podaje lokalne „Twoje Radio Tylko Przeboje”, największą prędkością, z jaką auto przejechało przez tunel, była prędkość 82 km/h. Przy ograniczeniu wynoszącym 50 km/h, oznacza to przekroczenie o 32 km/h. „Niechlubnym” rekordzistą tego miesiąca jest kierowca hyundaia.