Na takie rzeczy w polskim parlamencie nie ma miejsca – powiedział w programie „Za czy przeciw” TVP Info Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Nie ulega wątpliwości, że to jest straszne chamstwo – dodał Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata nad złożonym przez PiS projektem uchwały ws. propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów. Później odbyło się głosowanie. – Nie zgodzimy się na to, nie zgadza się na to także naród polski; ta kwestia musi być przedmiotem referendum i my je zorganizujemy – mówił w swoim przemówieniu Jarosław Kaczyński. Po jego wypowiedzi posłowie PiS wstali. To właśnie wtedy poseł Platformy Obywatelskiej wykonał w ich kierunku obsceniczny, wulgarny i powszechnie rozpoznawalny gest. 

Pytany o tę sprawę Łącki powiedział PAP, że „to nie był jakiś gest wykonany w stronę posła Jarosława Kaczyńskiego ani to nie był gest w kierunku posłów PiS”. – Jest mała wojenka między mną a panem posłem Kaletą i to była odpowiedź na jego zaczepki. Proste – odpowiedział. Dopytywany, czy wykonał ten gest, odparł: „Nie, raczej nie, bo słownie mu odpowiedziałem”. – Nie, żadnego gestu nie wykonywałem – zapewnił poseł PO.